Pigro News

Jak dużą lukę stworzył rok 2020 w branży wieprzowej?

  2020-10-22 12:23:31

  zagraniczne

Jak dużą lukę stworzył rok 2020 w branży wieprzowej?
Jak dużą lukę stworzył rok 2020 w branży wieprzowej?
Kontynuowany jest kontrsezonowy wzrost cen, przynoszący bardzo potrzebną ulgę producentom wieprzowiny w USA. Do niedawnego wzrostu cen wieprzowiny producenci odnotowywali straty w produkcji od warchlaków do tuczu każdego miesiąca tego roku, z wyjątkiem maja.
Letnie zmiany cen w porównaniu z sezonem mają miejsce mniej więcej co pięć lat. Często są one związane z przejściowym zdarzeniem, które zastępuje normalny letni wzorzec wysokich cen, takim jak cykl spadkowy (faza nadprodukcji, która dominuje w sezonowym wzroście) lub wyjątkową serią wydarzeń, takich jak zamknięcie głównych fabryk pakowania na kilka tygodni z powodu wybuchu COVID-19.
Coś, co nie wydarzyło się w ciągu ostatnich 20 lat, to kontrsezon w dwóch sąsiadujących ze sobą sezonach. Zmniejszenie stada hodowlanego (spadek o 2%) i mniejsza waga zwierząt (poniżej 119 funtów, spadek o 3%) w amerykańskim stanie inwentarza, jest prawdopodobnie odpowiedzialna za jesienną kontrsezonową cenę.
Co kryje się za spadkiem cen? Przyczyniły się do tego prawdopodobnie dwie kluczowe rzeczy. Po pierwsze, po stronie podaży. Eutanazja świń odsadzonych od maciory stworzyła „małą lukę” w łańcuchu dostaw produkcji. Nastąpił zdecydowany spadek po gorącym tempie wzrostu rok do roku, który stał się widoczny nawet w styczniu tego roku, zbliżając się do zaskakującego wzrostu od 5% do 6%.
Po stronie popytu wstrzymano dostawy dużej ilości wieprzowiny do Chin z Niemiec. Afrykański pomór świń (ASF) nie tylko zniszczył popyt eksportowy w Niemczech, ale także tymczasowo zamyka duże zakłady pakujące, ponieważ druga fala COVID-19 przemywa niektóre państwa członkowskie w UE. ASF zatrzasnął również drzwi na część niemieckiego popytu na prosięta odsadzone z Danii i Holandii. Łańcuch dostaw produkcji zatrzymuje się jak pociąg jednostkowy z inżynierem stojącym na hamulcach. Na razie Hiszpania, światowy lider w eksporcie do Chin, wydaje się stosunkowo bezpieczna przed rozprzestrzenianiem się ASF, ponieważ pod względem geograficznym, Półwysep Iberyjski znajduje się z dala od reszty państw UE, nie wspominając o naturalnej barierze związanej z Pirenejami między Francją a Hiszpanią.
Dziki jednak zwykle pozostają w miejscu do wyczerpania się żywności, a następnie migrują do kolejnych korzystnych dla nich lokalizacji. Niestety, jest o wiele więcej wektorów do przenoszenia ASF niż migracja i stają się one coraz bardziej prawdopodobne. Upadek Hiszpanii z ASF, choć znacznie mniej prawdopodobny niż Niemcy (największa niespodzianka w obecnych wydarzeniach), może być bezprecedensowym dobrodziejstwem dla innych eksporterów, takich jak na przykład Stany Zjednoczone, Ameryka Łacińska i Brazylia. Miejmy nadzieję, że Hiszpania pozostanie zdrowa, eksportowa i rentowna.
Co dalej?
Jak długo cieszymy się z antysezonowych cen i zysków tej jesieni? W dużej mierze zależy to od tego, jak głęboka i długa dziura zostanie utworzona przez zniszczenie odsadzonych świń, opróżnienie miejsc dla tuczu (obecnie w większości uzupełniane) oraz czas trwania zamknięć niemieckich zakładów pakowania.
Niemcy energicznie negocjują powrót do sprzedaży eksportowej z argumentu regionalizacji. Niestety od czasu znalezienia pierwszego dzika z ASF, odkrycia eksplodują, a obszar skażenia poszerza się. Prawdziwy obraz zostanie ujawniony w raportach kwartalnych.