Pigro News

Rabobank Q4: Dokąd pójdzie eksport wieprzowiny podczas odbudowy chińskiej produkcji świń?

  2020-11-02 13:05:52

  zagraniczne

Rabobank Q4: Dokąd pójdzie eksport wieprzowiny podczas odbudowy chińskiej produkcji świń?
Rabobank Q4: Dokąd pójdzie eksport wieprzowiny podczas odbudowy chińskiej produkcji świń?
Globalny popyt na wieprzowinę odbił się po zakłóceniu Covid-19, ale na wielu rynkach azjatyckich podaż pozostaje ograniczona, co prowadzi do gwałtownie wyższych cen wieprzowiny. A jaka jest przyszłość głównych eksporterów wieprzowiny? To tylko niektóre z kluczowych tematów kwartalnej aktualizacji Rabobank.
Globalny bank agrobiznesu napisał, że ta nierównowaga nadal wspiera silny popyt eksportowy z reszty świata, prowadząc do znacznie wyższych wartości wieprzowiny. Globalnie zdolność przetwórców do reagowania pozostaje ograniczona dostępnością siły roboczej, co ogranicza pojemność i wydajność pakowaczy, podczas gdy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Europie stanowią kolejną przeszkodę.
Ze względu na rosnące koszty paszy, słabsze trendy gospodarcze i wolniejszy wzrost eksportu w miarę odbudowy krajowej podaży wieprzowiny przez Chiny, prognozy dla producentów trzody są trudne. W swojej analizie Rabobank napisał: „W miarę jak Chiny przywracają krajową produkcję wieprzowiny i stopniowo wycofują się z rynku światowego, eksporterzy będą mieli trudności ze znalezieniem alternatywnych rynków dla tych ilości.
Chiny: 40% światowego importu wieprzowiny
Rekordowy import chińskiej wieprzowiny, a także dwucyfrowy wzrost dostaw do innych krajów azjatyckich, które mocno ucierpiały z powodu ASF, utrzymały fortunę światowego przemysłu wieprzowego od 2019 roku.
Christine McCracken, starszy analityk ds. Białka zwierzęcego w Rabobank, powiedziała: „Silniejszy popyt w Azji był niezwykle aktualny, ponieważ pomógł zrównoważyć utracony popyt krajowy i słabszy eksport z powodu Covid-19. Dzięki tej zmianie Chiny stanowią obecnie ponad 40% światowego importu wieprzowiny, ponad 4 razy więcej niż ich najbliższy konkurent ”.
Jednak w miarę jak Chiny przywracają krajową produkcję trzody chlewnej i powoli, ale pewnie wycofują się z rynku światowego, eksporterzy staną przed nowym wyzwaniem znalezienia nowych rynków dla tych ilości. McCracken dodał: „Od czasu wybuchu epidemii ASF w 2018 r. chiny podjęły agresywne działania w celu przywrócenia lokalnych dostaw i już widzą odbicie w dostępności krajowej. Oczekuje się, że chińska produkcja wieprzowiny unormuje się do 2024 r., co pozostawi globalny nawis podaży ”.
UE-27 + Wielka Brytania: Skutki ASF w Niemczech
Po odkryciu ASF u dzików w Niemczech we wrześniu br., Rynki trzody chlewnej gwałtownie spadły. Egzekwowanie zakazów handlu dla niemieckiego eksportu wieprzowiny wymusza redystrybucję wieprzowiny w UE i powoduje dodatkowe zakłócenia w łańcuchu dostaw. Jest prawdopodobne, że eksporterzy z Holandii, Danii i Hiszpanii odniosą korzyści, podczas gdy niemieccy producenci prawdopodobnie doświadczą przedłużających się zakłóceń na rynku. Aby częściowo zrekompensować utratę niemieckiego eksportu, Rabobank spodziewa się silniejszego eksportu z innych rynków UE, chociaż ich zdolność do zmiany produkcji w celu zaspokojenia tych możliwości rynkowych jest stosunkowo ograniczona w najbliższej perspektywie. Rabobank spodziewa się, że w 2021 roku produkcja wieprzowiny w UE-27 i Wielkiej Brytanii nieznacznie spadnie, w dużej mierze w zależności od tego, co stanie się z zakazami importu niemieckiej wieprzowiny w nadchodzących miesiącach.
USA: Ceny wieprzowiny gwałtownie wzrosły
Ponieważ wciąż istnieją ograniczone dowody na stłumione zapasy, podczas gdy zainteresowanie pakowaczy pozostaje wysokie, ceny wieprzowiny w USA gwałtownie wzrosły. Ceny wieprzowiny są również wyższe (+ 22% miesiąc do miesiąca) ze względu na silny popyt detaliczny i odbicie w sprzedaży eksportowej, które pomogło zwiększyć wartość  (+ 25%) i szynki (+ 28%).
Rabobank spodziewa się, że miesiące rozczarowujących zwrotów doprowadzą do niewielkiego spadku liczebności stada w 2021 r. W lecie eksport wieprzowiny z USA spadł dramatycznie (+ 3,1% rok do roku), ponieważ popyt na kluczowych rynkach Korei Południowej i Meksyku spadł dwukrotnie. cyfry i sprzedaż do Chin umiarkowana. Jednak według Rabobank tygodniowa sprzedaż eksportowa ustabilizowała się we wrześniu.
Sprzedaż do Meksyku wykazała znaczną poprawę w ostatnich tygodniach, napisał Rabobank. Tygodniowe dane dotyczące sprzedaży pokazują również stały popyt ze strony Chin, co, biorąc pod uwagę związany z ASF zakaz eksportu Niemiec, nie jest zaskakujące. Choć Rabobank spodziewa się solidnego wzrostu eksportu w IV kwartale, bank spodziewa się spadku w 2021 roku, napędzanego niższym popytem z Chin
Brazylia: Rekordowy poziom eksportu wieprzowiny
Rabobank zauważył, że przez cały rok eksport stale rośnie, osiągając rekordowe poziomy i do sierpnia przewyższając wolumeny z całego roku 2019. Wyższe średnie wartości wieprzowiny i silny globalny popyt doprowadziły do ​​rekordowej sprzedaży w sierpniu, pomimo silnej dewaluacji brazylijskiego reala w tym roku, rosnących cen pasz i słabego popytu krajowego.
Ponieważ średnie ceny przesyłek do Chin wzrosły w sierpniu po spadku we wcześniejszych miesiącach, rośnie również wartość eksportu. Silny eksport doprowadził do 72% wzrostu cen żywca wieprzowego w Brazylii o 72% rok do roku i 69% wzrostu wartości wieprzowiny rok do roku.