Pigro News

Komisja Europejska ogłasza Belgię „wolną od ASF”

  2020-11-23 15:49:01

  zagraniczne

Komisja Europejska ogłasza Belgię „wolną od ASF”
Komisja Europejska ogłasza Belgię „wolną od ASF”
Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła Belgię wolną od afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Belgijska Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASFC) oświadczyła, że ​​wszystkie ograniczenia zostaną zniesione, więc Belgia nie będzie już uwzględniona na europejskich mapach krajów dotkniętych ASF. ASF pojawił się w 2018 roku u dzika w południowej prowincji Luksemburga, położonej obok kraju Luksemburg. Aby zwalczyć epidemię, duży obszar został zamknięty dla turystów, a ograniczona liczba producentów trzody chlewnej musiała się wyludnić ze względów zapobiegawczych.
Zniesienie wszystkich stref zamkniętych ASF
27 października Belgia wysłała za pośrednictwem FASFC petycję do Komisji Europejskiej o usunięcie wszystkich stref zamkniętych ASF. Data ta przypada dokładnie 1 rok po ostatnim potwierdzeniu śladów krążenia wirusa.
W piątek 20 listopada eksperci państw członkowskich UE wydali zgodę na zniesienie wszelkich środków zwężających. Można też wznowić handel wieprzowiną, co jest sygnałem dla krajów trzecich (spoza UE), które wprowadziły zakaz belgijskiej wieprzowiny. Dlatego Belgia zacznie pracować nad wznowieniem tych transakcji. Chiny są jednym z krajów utrzymujących zakaz importu belgijskiej wieprzowiny.
List do OIE w celu odzyskania statusu „wolny od ASF”
Równocześnie z wnioskiem do UE Belgia wysłała pismo do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w celu przywrócenia stanu „wolnego od ASF” u wszystkich świń i dzików. Ta dokumentacja jest nadal rozpatrywana. Odzyskanie statusu w UE jest nadal uważane za kluczowe dla zwiększenia szans na zniesienie zakazów handlu belgijską wieprzowiną.Pozytywna opinia Komisji Europejskiej oznacza, że ​​producenci trzody chlewnej w strefach zamkniętych będą mogli wznowić działalność, z której musieli zrezygnować ze względów prewencyjnych w 2018 r. Formalna decyzja organizacyjna, która jest przetwarzana i ma zostać opublikowana przed końcem 2020 .
Walonia, francuskojęzyczna część Belgii, będzie nadal utrzymywać ścisły nadzór i środki kontroli na południu prowincji Luksemburg. Jednak w przyszłości środki te będą stopniowo redukowane.
833 dzików zakażonych ASF
W sumie w Belgii od 9 września 2018 r. do 4 marca 2020 r. wykryto 833 dzików zakażonych afrykańskim pomorem świń. Ostatnie 6 zwłok znalezionych w Belgii jesienią 2019 r. i zimą 2020 r. osobnik nie żył od miesięcy.
W komunikacie prasowym FASFC Herman Diricks, dyrektor zarządzający FASFC, powiedział: „Wiele wysiłków zarówno władz, jak i zaangażowanych sektorów przyniosło pierwszy konkretny rezultat dzięki uzyskaniu tego europejskiego„ statusu wolnego ”. Jesteśmy przekonani, że teraz podążą za nimi również OIE i kraje trzecie. Jako agencja robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej to osiągnąć ”. David Clarinval, belgijski minister rolnictwa, również odpowiedział pozytywnie, zgodnie z komunikatem prasowym, nazywając zatwierdzenie z Brukseli „doskonałą wiadomością dla naszych rolników i całej branży trzody chlewnej”. Powiedział: „Podjęli trudne środki, aby powstrzymać tę epidemię. Jestem przekonany, że decyzja OIE wkrótce nadejdzie. Cieszę się z doskonałej współpracy między rządem federalnym, Regionem Walonii i FASFC. Skuteczność i szybkość podjętych środków pozwoliły powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby. Koniec jest bliski, a to pozwoli nam pokierować krokami, które musimy podjąć, aby jak najszybciej znieść embargo kilku krajów trzecich ”.
ASF nadal stanowi problem dla Europy
Wiadomości z Belgii nie oznaczają, że wszystkie problemy Europy związane z ASF się skończyły - wręcz przeciwnie. We wrześniu 2020 roku wirus dostał się do populacji dzików w Niemczech. Podobnie jak w Belgii, wirus został znaleziony tylko u dzików. Ponadto wirus był obecny w wielu innych krajach UE, takich jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Bułgaria, Węgry i Słowacja. Wyjątkowo 1 gospodarstwo w Grecji zostało zarażone.
Jak dotąd Republika Czeska była jedynym krajem w ostatnich latach, w którym udało się zlikwidować wirusa. Podobnie jak w Belgii wirus nigdy nie przedostał się do gospodarstwa. Pocieszająca wiadomość w czasach, gdy ceny świń osiągnęły historyczny najniższy poziom w Belgii z powodu połączenia Covid-19 i ASF.