Pigro News

Chiny wstrzymują import wieprzowiny z rzeźni w Brazylii

  2021-01-12 08:59:24

  zagraniczne

Chiny wstrzymują import wieprzowiny z rzeźni w Brazylii
Chiny wstrzymują import wieprzowiny z rzeźni w Brazylii
Chiny zawiesiły import z głównej rzeźni spółdzielni Aurora w Chapecó w stanie Santa Catarina w Brazylii. Chociaż nie podano dalszych powodów, prawdopodobnie zakaz jest związany z obawami o Covid-19.
Informacja o zawieszeniu została udostępniona w zeszłym tygodniu przez brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa, Zwierząt Gospodarskich i Zaopatrzenia w Żywność (MAPA), po komunikacie z Chinami tuż przed Nowym Rokiem. Ministerstwo stwierdziło, że Chiny „zażądały informacji o przypadkach Covid-19 w placówce” i uzasadniły zawieszenie „obawami” dotyczącymi tej jednostki bez podawania dalszych szczegółów.
Zgodnie z dokumentem dostępnym na stronie Głównej Administracji Celnej Chin (GACC) zawieszona jednostka ma numer rejestracyjny SIF 3548, odnoszący się do zakładu spółdzielni zlokalizowanego w Chapecó w stanie Santa Catarina.
Ścisłe i oficjalne protokoły
Brazylijskie Stowarzyszenie Białek Zwierzęcych (ABPA) wspiera Aurorę i przekazuje MAPA informacje, które mogą być konieczne do przesłania władzom chińskim w celu odwrócenia sytuacji. Wszystkie informacje i przykłady dobrych praktyk ze spółdzielni - zgodnie ze ścisłymi sektorowymi i oficjalnymi protokołami dotyczącymi Covid-19 - zostały szczegółowo przedstawione władzom chińskim ”.
ABPA powtórzyło, że nie ma naukowych dowodów na ryzyko zanieczyszczenia Covid-19 poprzez spożycie żywności. Chiny przeprowadziły już podobne zawieszenia w stosunku do innych brazylijskich rzeźni, w tym JBS i BRF, z których część została zniesiona.
Zawieszenia 11 rzeźni
Od początku pandemii Chiny wstrzymały import 11 rzeźni i 1 jednostki rybnej z Brazylii ze względu na obawy dotyczące zakażeń Covid-19. Z tej sumy przywrócony został już eksport z jednostek BRF w Dourados i Lajeado, Marfrig w Várzea Grande, Minerva w Barretos, Monteiro Indústria de Pescados i przetwórni mięsa Agra. Obecnie jednak 5 rzeźni jest nadal zawieszonych przez Chiny. Wśród nich JBS Três Passos i Aurora Chapecó produkują mięso wieprzowe, a także JBS Passo Fundo, Minuano Lajeado i Aurora Xaxin, produkując mięso z kurczaka.
Kamień milowy w eksporcie wieprzowiny
Brazylia potwierdziła nowy kamień milowy w eksporcie mięsa wieprzowego - 1 milion ton w ciągu jednego roku. Międzynarodowa sprzedaż wieprzowiny wyniosła w 2020 roku 1,021 mln ton, o 36,1% więcej niż w 2019 roku, kiedy wyeksportowano 750,3 tys. Ton. Sprzedaż osiągnęła 2,27 mld USD, o 42,2% więcej niż rok wcześniej, z 1,60 mld USD.