Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /index.php on line 3
Pigro.pl - Sprzedaż – import: warchlaków, loszek z Danii, Holandii.


Pigro News

Mutacja ASF w Chinach

  2021-01-25 14:25:09

  zagraniczne

Mutacja ASF w Chinach
Mutacja ASF w Chinach
Jak chiński przemysł świń radzi sobie z następstwami afrykańskiego pomoru świń? Chociaż większość komunikatów wydaje się być pozytywna, istnieją również powody, aby zachować czujność. Wydaje się, że wirus ASF pojawia się w zmutowanej formie. Dr E. Wayne Johnson, weterynarz w Pekinie, opisuje, co widzi na farmach.
Większość komunikatów dotyczących chińskiego przemysłu trzodowego w 2020 i na początku 2021 roku jest bardzo pozytywnych. Mimo że epidemie afrykańskiego pomoru świń (ASF) w 2019 r. doprowadziły do ​​szacowanego zniknięcia co najmniej 40% stada w kraju, niedobór przyniósł rekordowe ceny i zyski. Kraj znajduje się w fazie odbicia, rozbudowują się zakłady dla świń.
Na początku grudnia 2020 r. Agencja informacyjna Reuters wysłała imponujący artykuł dotyczący ogromnej 21-piętrowej fermy świń w Muyuan w prowincji Henan, która docelowo ma pomieścić 84000 loch. Czy to jednak oznacza, że ​​ASF należy do przeszłości? Oficjalnie nie wydaje się to być dużym problemem. W styczniu 2021 r. Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich (MARA) zgłosiło 1 zakażoną farmę w prowincji Guangdong z 1015 świniami. Wcześniejszy raport pochodzi z października 2020 roku.
Warianty przypadków ASF na farmach
Istnieje wiele powodów, aby sądzić, że epidemia ASF w Chinach jest daleka od zakończenia, pojawia się pytanie czy wirus kiedykolwiek całkowicie zniknie. W połowie stycznia Reuters poinformował, że w Chinach znaleziono różne warianty wirusów ASF i przypisali to nielegalnym szczepionkom przeciwko ASF Dr E. Wayne Johnson jest konsultantem weterynaryjnym ds. Trzody chlewnej w USA w Pekinie i potwierdza, że ​​spotkał jeden z tych wariantów.
„ Nowy wirus ” krążący w Chinach to wirus szczepionkowy z delecją podwójnego genu. Brakuje mu bezpieczeństwa, a jego skuteczność nie jest jasna. Ta szczepionka ma delecje w locus MGF360 i locus CD2v, które osłabiają wirusa, ale nie czynią go nieszkodliwym. Po prostu wywołuje łagodniejszą postać choroby ”.
Skutki nowego wirusa widoczne na farmie
Według dr Johnsona, szczepionka z podwójną delecją genów wywołuje u zaszczepionych macior wirusowy zespół reprodukcyjny podobny do PRRS, z martwymi urodzeniami, mumifikacjami, śmiercią zarodków, bezpłodnością i poronieniami. Dodaje, że istnieje pewna pozorna śmiertelność, a także przejściowa gorączka z powodu samego wirusa szczepionkowego, ale śmiertelność wywołana szczepionką jest raczej niska.
Twierdzi, że żywe świnie mogą urodzić się słabe i mieć zmniejszoną żywotność. „Świnie, które przeżywają okres dojrzewania, wydają się wydalać wirusa szczepionkowego i przenosić go na inne świnie. Przewlekły atypowy ASF jest wynikiem przewlekłej choroby naczyń krwionośnych i układu odpornościowego. Zawały i skrzepliny z aktywnymi strefami martwicy i krwotoku oraz przewlekłe zmiany chorobowe ze zwłóknieniem są widoczne mikroskopowo i widocznie w wielu narządach, szczególnie w węzłach chłonnych i nerkach. ”
Czy jest to naturalna mutacja delecyjna?
W naturze wirusy mają tendencję do mutacji od czasu do czasu. Jednak nic nie wskazuje na to, że wirus pojawiający się w Chinach jest naturalną mutacją delecyjną, mówi dr Johnson. „Jest to raczej wynik celowego wprowadzenia wirusa szczepionki z delecją podwójnego genu do znacznej części populacji świń. „Ponieważ szczepionka jest niezatwierdzona, nielegalna i oficjalnie zabroniona, nie ma wiarygodnych informacji na temat tego, ile szczepionki użyto i jaka część obecności wirusa szczepionkowego jest spowodowana wtórnym rozprzestrzenianiem się przez świnie wydające wirusa i przenoszenie przez zarodniki. ”
Dr Johnson mówi dalej: „Oficjalnie zabronione jest szczepienie bootlegową szczepionką przeciwko ASF, ale istnieją oznaki, że szczepienia nadal trwają, ponieważ ASF jest szeroko rozpowszechniony w wielu regionach Chin, a rolnicy czują się zdesperowani i uważają, że mają ograniczone możliwości. Wprowadzenie szczepionki z delecją podwójnego genu jest niepożądanym powikłaniem upiornego problemu i sytuacji epidemiologicznej, która wymyka się spod kontroli ”.
Wpływ nielegalnej szczepionki na świnie
Dr Johnson zaobserwował wpływ nielegalnych szczepień na świnie. „Zaszczepione świnie mają na ogół przeciwciała przeciwko wirusowi ASF, ale nie wszystkie świnie je mają. Negatywny wpływ nielegalnej szczepionki na lochy i reprodukcję jest frustrujący i powoduje, że fermy przestają jej używać, ale wirus szczepionkowy jest zaraźliwy i wydaje się, że utrzymuje się w stadzie nawet po zaprzestaniu szczepień. Przeciwciała można wykryć 2 do 3 tygodni po szczepieniu. Około 5–20% świń, które przeżyły pełnoprawny wybuch ASF, na ogół ma przeciwciała, a wirus ASF typu dzikiego można wykryć tygodnie i miesiące później we krwi i tkankach. ”
Wykrywanie wirusa szczepionkowego
Dr Johnson mówi, że wykrycie nowego wirusa szczepionki metodą PCR może być dość trudne. „Wymazy z jamy ustnej nie są niezawodne w przypadku ASF i są jeszcze mniej wrażliwe na wirus szczepionkowy. Wirus szczepionkowy z delecją podwójnego genu również może nie być obecny we krwi, ale często można go znaleźć w węzłach chłonnych i innych tkankach, gdy krew jest ujemna. ”
3 geny zwykle wskazują, czy wirus ASF jest obecny u świni. Dr Johnson mówi: „Wirus ASF jest wykrywany za pomocą testu PCR dla genu P72. Jeśli zostanie wykryty P72, zostanie przeprowadzony drugi test na CD2v, MGF360 lub oba, jeśli pożądane jest, aby wiedzieć, czy jest to wirus polowy (typu dzikiego), czy wirus szczepionkowy. Wirus ASF typu dzikiego powinien być pozytywny dla wszystkich 3 genów (P72, MGF360 i CD2v). Wirus szczepionki z podwójną delecją nie posiada MGF360 ani CD2v, ale ma P72, więc P72 będzie pozytywny w PCR, a MGF360 / CD2v będzie negatywny. ”
Oficjalne chińskie badania nad szczepionką przeciwko ASF
Chińskie władze również pracują nad szczepionką przeciwko ASF, ale ten rozwój wydaje się całkowicie niezwiązany z tym, co dzieje się teraz z nielegalnymi szczepionkami. W końcu naukowcy z Harbin Veterinary Research Institute otwarcie opublikowali informacje o swoich postępach w 2020 roku. Międzynarodowi eksperci wyrazili umiarkowany optymizm co do swojej szczepionki.
Żywy atenuowany wirus Harbin ma delecję 7 genów. W ten sposób opiera się na podejściu przyjętym przez Centrum Chorób Zwierząt Plum Island, część Służby Badań Rolniczych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (ARS). Badacze z Plum Island usunęli 6 genów, ale myśleli, że usunięcie siódmego [CD4] nie poprawiło wyników.
Dr Johnson zauważa, że ​​szczepionka Harbin jest nadal badana: „O ile nam wiadomo, szczepionka Harbin z usuniętymi 7 genami nie została wprowadzona na rynek. Brakuje 2 genów wyciętych ze szczepionki z podwójną delecją oraz 5 innych delecji genów, jak podano w ich publikacji badawczej. Prawdopodobnie nie wypuściliby swojej szczepionki na rynek przedwcześnie, ale powinni postępować zgodnie z procedurami co do joty. „Wiemy na pewno, że Harbin przeprowadzał testy bezpieczeństwa w terenie w ograniczonym i szerokim zakresie, zgodnie z obowiązującymi przepisami”.
Pochodzenie nielegalnej szczepionki przeciwko ASF
Innymi słowy, pochodzenie nielegalnej szczepionki pozostaje tajemnicą. Dr Johnson mówi: „Nie wiemy, kto produkuje i sprzedaje szczepionkę. Nie mamY żadnych zweryfikowanych ani możliwych do zweryfikowania informacji. Nie ma jasnych informacji na temat liczby nielegalnych szczepionek. Istnieją legalne testy prowadzone w terenie iw kontrolowanych warunkach przez renomowanych i przyzwoitych naukowców. Nielegalne szczepionki są rozprowadzane przez dobrze zorganizowanych chuliganów i łobuzów. Farmy znajdują się pod ogromną presją i przymusem choroby i są podatne na podstępy takich drapieżników. ”
W jego codziennej praktyce nie ma nielegalnych szczepionek. „Nasi klienci korzystający z bezpośrednich konsultacji nie używają szczepionki i jeśli byli w stanie postępować zgodnie z naszymi instrukcjami, całkowicie uniknęli ASF, chociaż są pod dużą presją i dużym stresem”.