Pigro News

Ukraińskie plany hodowli w Kazachstanie

  2021-03-24 09:19:05

  zagraniczne

Ukraińskie plany hodowli w Kazachstanie
Ukraińskie plany hodowli w Kazachstanie
Ukraińska firma produkująca trzodę chlewną KSG Agro ogłosiła plany budowy kompleksu hodowlanego dla 50 000 świń za inwestycję w wysokości 30 mln euro, podała firma w oświadczeniu pod koniec lutego. Nowy kompleks produkcyjny będzie obejmował hodowlę, fermę i wytwórnię pasz. Jak wyjaśnił Sergey Kasyanov, prezes KSG Agro, strony rozpoczęły prace nad mapą drogową projektu. Kasyanov powiedział: „Potencjał handlowy projektu wiąże się z możliwością eksportu produktów, w szczególności ze względu na geograficzną bliskość Chin i brak ognisk afrykańskiego pomoru świń w Kazachstanie”.
KSG Аgro to jedna z największych pionowo zintegrowanych firm rolniczych na Ukrainie, zajmująca się głównie produkcją wieprzowiny i zbóż. Akcje holdingu są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. KSG Agro jest członkiem European Business Association.
Wsparcie Szwajcarii dla planów hodowli świń
Wsparcie zapewni szwajcarska firma KS Genetics Switzerland. Na spotkaniu w stolicy Kazachstanu Ałmaty z władzami regionalnymi Ticino Filippo Lombardi, przewodniczący delegacji szwajcarskiej, powiedział, że ostatecznym celem projektu jest zapewnienie lokalnym rolnikom świń niezmodyfikowanych genetycznie w celu zagwarantowania produktywności. Lombardi powiedział: „Pracujemy z genetyką, ale wewnątrz natury, a nie poza nią. To jest naturalna genetyka. Jesteśmy gotowi podzielić się naszymi technologiami w dziedzinie hodowli z lokalnymi rolnikami ”.
Produkcja wieprzowiny w kraju muzułmańskim
Pomimo tego, że Kazachstan jest w większości krajem muzułmańskim, w ostatnich latach zwiększa produkcję wieprzowiny. Od 2018 roku krajowe spożycie wieprzowiny wzrosło o 13%, według szacunków Kazachskiego Stowarzyszenia Producentów Świń. Obecnie uważa się, że jedna trzecia populacji kraju spożywa wieprzowinę.
Niedawno podczas konferencji prasowej Boris Mitin, prezes Stowarzyszenia Farmerów Świń, skarżył się, że pomoc państwa dla przemysłu trzody chlewnej zmniejszyła się z 2 mld tenge w 2018 r. (4,6 mln USD) do 1 mld w 2020 r. 2,3 mln). Ponadto wszystkie płatności zostały wstrzymane w drugiej połowie 2020 roku.
Mitin dodał, że pomoc publiczna była jedną z głównych przyczyn wzrostu produkcji kazachskiego przemysłu trzodowego.
Rozpoczęcie eksportu wieprzowiny z Kazachstanu
W 2019 roku Kazachski Związek Hodowców Świń ogłosił plany wprowadzenia eksportu wieprzowiny na poziomie około 100000 ton rocznie i podwojenia krajowej produkcji wieprzowiny. Jeśli chodzi o rozwój branży trzody chlewnej, Kazachstan mógłby trzymać się tzw. „Modelu indyjskiego”. Tam wołowina jest wysyłana na cały świat, mimo że ludność krajowa nie spożywa wołowiny ze względów religijnych.