Pigro News

Chiny stworzą regionalny system kontroli afrykańskiego pomoru świń

  2021-04-22 13:08:05

  zagraniczne

Chiny stworzą regionalny system kontroli afrykańskiego pomoru świń
Chińskie ministerstwo rolnictwa wydało w środę plan podziału kraju na pięć regionów, na których spoczywa większa odpowiedzialność za zapobieganie i kontrolowanie afrykańskiego pomoru świń, a także innych chorób zwierząt.
Decyzja o podziale następuje po silnej zimowej fali pomoru świń w regionie północnym i niektórych prowincjach, ponieważ nieuleczalna choroba powoduje znaczne straty w największym na świecie stadzie świń.
Wcześniej Chiny pilotowały regionalny system kontroli w sześciu południowych prowincjach. Zgodnie z nowym planem cały kraj zostanie podzielony na pięć regionów.
Regiony będą miały za zadanie zapewnić terminowe zgłaszanie ognisk chorób, ocenę ryzyka i przedstawianie polityki kontrolnej.
Stworzą również strefy wolne od chorób w swoich regionach, a ponadto zapewnią, że w zasadzie żadne świnie oprócz świń hodowlanych i prosiąt nie będą przemieszczane do lub z ich regionów, powiedział minister.
Chiny rozmawiały wcześniej o wprowadzeniu podziału na grupy, aby lepiej kontrolować rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń, a od 1 kwietnia ograniczyły przemieszczanie się świń w różnych regionach.
Test systemu na południu zmniejszył niektóre choroby, powiedział Pan Chenjun, starszy analityk w Rabobank.