Pigro News

Polska: Ponad 1500 przypadków ASF

  2021-06-16 11:53:13

  zagraniczne

Polska: Ponad 1500 przypadków ASF
Wiecej przypadków ASF w Polsce
Od początku roku w Polsce zarejestrowano prawie 1550 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Eksperci są szczególnie zaniepokojeni rozprzestrzenianiem się obszarów wirusa.
Łańcuch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików trwa w Polsce. Najwyższy organ weterynaryjny potwierdził kolejne 67 znalezisk, łącznie 105 zwierząt w przedostatnim tygodniu. Całkowita liczba przypadków epidemii u dzików wzrosła do około 1550 zarejestrowanych znalezisk od początku roku. Oznacza to, że sytuacja ASF w 2021 roku nie zbliży się do epidemii z poprzedniego roku, kiedy do połowy roku zarejestrowano grubo ponad 2500 przypadków.
Więcej dotkniętych terytoriów
Jednak eksperci i hodowcy trzody chlewnej martwią się stosunkowo dużymi skokami terytorialnymi, jakie wirus dokona w tym roku. Ostatnio padły dziki w częściach Dolnego Śląska i Podkarpacia, które wcześniej nie były dotknięte epidemią. Również w województwie Lubuskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Brandenburgii, ostatnio znaleziono szereg znalezisk ASF u dzików.
Według Instytutu Friedricha Loefflera (FLI), do 10 czerwca po stronie niemieckiej zarejestrowano łącznie 1253 przypadki ASF u dzików. Rzecznik ds. polityki rolnej grupy parlamentarnej SPD w parlamencie poczdamskim Johannes Funke zakłada, że ​​wobec utrzymującej się wysokiej presji infekcyjnej walka z ASF po stronie niemieckiej będzie trwała jeszcze do 2022 roku. Zaapelował do władz stanowych i wszystkich zaangażowanych, aby nie ustawali w wysiłkach, a nawet nasilili swoje zaangażowanie.
Środki w Niemczech przynoszą skutek
Według Funkesa pozytywne jest to, że dotychczas wydarzenia ograniczały się do wyznaczonych obszarów wzdłuż Odry, choć poza Odrą wciąż pojawiają się nowe przypadki. To dowodzi, że podjęte działania i współpraca między administracjami, myśliwymi, rolnikami i wieloma pomocnikami ostatecznie zadziałały – stwierdził polityk SPD.
Zwrócił jednak również uwagę, że rosnąca roślinność sprawia, że ​​polowanie staje się coraz trudniejsze. Jednocześnie wzrasta potrzeba koordynacji z rolnikami, ponieważ czeka nas wiele prac polowych. Największym wyzwaniem w najbliższej przyszłości będzie zatem koordynacja zarządzania obszarami z rolnikami, którzy znajdują się w pobliżu miejsc ASF, wyjaśnił Funke.