Pigro News

Rekordowe ceny wieprzowiny w Chinach w 2019 r.

  2019-08-22 11:07:52

  zagraniczne

Rekordowe ceny wieprzowiny w Chinach w 2019 r.

Z powodu afrykańskiego pomoru świń, ceny wieprzowiny w Chinach osiągnęły rekordowy poziom, czytamy w raporcie.

Rabobank prognozuje, że ceny przekroczą poprzedni rekord odnotowany w czwartym kwartale 2016 r., osiągając 30 juanów (4,36 USD) za kilogram.
Oficjalne dane pokazują, że ceny krajowe wzrosły o 30 procent w czerwcu, ponieważ produkcja nadal spada (ponad 1 milion świń zostało zabitych).

Od czasu pierwszej epidemii afrykańskiego pomoru świń w prowincji Liaoning w sierpniu 2018 r. choroba dotknęła zwierzęta w całym kraju, zmuszając Chiny do wybicia ponad 1,1 miliona świń z szacowanego stada 350 milionów. Ceny wieprzowiny w czwartym kwartale 2019 r. w Chinach osiągną rekordowy poziom  ze względu na wpływ afrykańskiego pomoru świń na produkcję krajową, mimo że import nadal rośnie, wynika z raportu Rabobanku.

Według Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi ceny wieprzowiny wzrosły w czerwcu o prawie 30 procent w porównaniu z rokiem wcześniejszym, a rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń nie wykazuje oznak osłabienia, powodując gwałtowny spadek produkcji krajowej.

„Ceny wieprzowiny w Chinach prawdopodobnie przełamią poprzedni rekordowy poziom w 2016 r. do czwartego kwartału” - powiedział Pan Chenjun, autor raportu i starszy analityk Rabobank.

Oczekuje się, że ceny innych mięs, w tym kurczaków również znacznie wzrosną, co dodatkowo zwiększy presję na uznaniowe wydatki chińskich konsumentów.

Cena hurtowa wieprzowiny osiągnie 30 juanów (4,36 USD) za kilogram, podczas gdy świnie osiągną 22 juany. W czerwcu wyniosły  one 21,59 juana za kilogram. Ceny osiągnęły rekordowy poziom trzy lata temu, kiedy rolnicy powstrzymali trzodę przed ubojem, aby odbudować stada po powszechnym uboju w 2014 r., podczas gdy ceny były niskie.

Rabobank przewidywał, że produkcja w 2019 r. W Chinach spadnie o 25 procent, z dodatkowym spadkiem o 10-15 procent zarówno w stadzie, jak i produkcji wieprzowiny w 2020 roku.

Holenderski bank w swoim raporcie z trzeciego kwartału na temat wieprzowiny stwierdził, że „w drugiej połowie 2019 r. spodziewane jest„ więcej dostaw ”, co przyczyni się do gwałtownego wzrostu importu wieprzowiny w pierwszej połowie roku, próbując wypełnić lukę wynikającą ze spadającej produkcji krajowej.

Chiński import wieprzowiny w 2019 r. prawdopodobnie przekroczy 3 miliony ton. W czerwcu import wzrósł o 62,8% do 160 467 ton, co zgodnie z danymi celnymi zwiększyło łączną kwotę w pierwszej połowie roku do 818 703 ton.
Biorąc pod uwagę, że Chiny są największym producentem i konsumentem wieprzowiny na świecie, niszczycielski wpływ ASF na stada świń spowodował straty na światowych rynkach wieprzowiny i powiązanych z nią towarów. Mniejsza populacja świń będzie oznaczać, że Chiny będą musiały importować mniej soi na paszę dla świń, zwiększając niepewność związaną z towarem już stworzonym przez wojnę handlową USA-Chiny.

Wielu producentów trzody chlewnej w krajach eksportujących zachowuje ostrożność w kwestii zwiększania produkcji pomimo rosnącego handlu światowego, rosnącej presji na podaż i cen na całym świecie w 2020 roku.
Aby sprostać rosnącemu deficytowi zaopatrzenia w mięso, Chiny kupiły także więcej mięsa kurcząt z zagranicy, zgodnie z własnymi surowymi ograniczeniami importowymi. Import mrożonego mięsa kurcząt wzrósł w czerwcu o 107,8 procent do 711,921 ton w porównaniu z rokiem poprzednim. Oczekuje się, że rosnący popyt spowoduje wzrost cen kurczaków, gdzie 50-procentowy wzrost w 2019 r. „nie byłby zaskakujący”, powiedział  Pan Chenjun.
Chiny zaczęły importować więcej wieprzowiny w marcu, gdy krajowe ceny hurtowe zaczęły rosnąć. 

Przywóz wieprzowiny z USA spadł o 75% do 1 609 ton między lipcem a grudniem 2018 r. Po tym, jak Chiny zemściły się na cła w odpowiedzi na cła amerykańskie na chińskie towary. Od stycznia import z USA wzrósł ponad trzykrotnie z 5 788 ton do 17 603 ton w maju.
Amerykański import wieprzowiny do Chin ma 62-procentową taryfę, ale Bloomberg przytoczył nienazwane źródła informujące, że Pekin zatwierdził zwolnienia z cła dla niektórych chińskich firm.
Globalne rynki dostosowały się do oczekiwań, że porozumienie w sprawie zakończenia wojny handlowej jest mało prawdopodobne w krótkim okresie. Rabobank uważa jednak, że wznowienie negocjacji między dwiema największymi gospodarkami świata w Szanghaju we wtorek i środę może doprowadzić do przeglądu przez Chiny taryf na import wieprzowiny z USA.

Według raportu Rabobanku choroby takie jak afrykański pomór świń będą nadal negatywnie wpływać na globalną produkcję mięsa. Odzyskanie chińskiej produkcji wieprzowiny po wybuchu epidemii zajmie ponad pięć lat. Związane jest to z brakiem rozwiązań zapobiegających chorobom i potrzeby dodatkowych inwestycji w odnowienie stada.

Spadek przypada na czas, gdy rośnie popyt na wieprzowinę i mięso rosnących populacji klasy średniej w Chinach, Indiach i innych gospodarkach wschodzących w Azji Południowo-Wschodniej.
Dirk Pfeiffer, profesor medycyny weterynaryjnej i nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Miejskim w Hongkongu, twierdzi, że producenci świń chcący wykorzystać rosnący popyt na mięso i wieprzowinę klasy średniej Chin, w wyniku „sukcesu gospodarczego Chin kontynentalnych”, nie inwestują właściwie w infrastrukturę w celu ochrony przed chorobami.
„A jak zamierzasz teraz to zmienić? Ceny wieprzowiny wzrosły, co oznacza, że wielu ludzi kupi kurczaka. Dlatego rolnicy mogą zwiększyć produkcję kurczaków, wtedy możemy mieć problem z ptasią grypą ”, powiedział Pfeiffer.

Afrykański pomór świń będzie również wywierał presję na wydatki konsumentów z klasy średniej, na które Pekin liczy, aby pomóc we wzroście gospodarki, która rozwija się w najwolniejszym tempie od prawie trzech dekad. Chińska klasa średnia to około 400 milionów ludzi, czyli 28,6 procent z 1,4 miliarda ludności.
Ekonomiści z Capital Economics ostrzegają, że wzrost konsumpcji w Chinach zostanie w najbliższym czasie osłabiony przez inflację cen konsumpcyjnych, która ma osiągnąć ośmioletni poziom, w dużej mierze dzięki rosnącym cenom wieprzowiny wynikającym z afrykańskiego pomoru świń.
„Spowoduje to zmniejszenie wzrostu realnych dochodów i prawdopodobnie doprowadzi do dalszego pogorszenia nastrojów konsumentów”, podali w raporcie w tym miesiącu.
Chiński wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł w czerwcu o 2,7 procent w porównaniu z rokiem wcześniej, co wynika z wyższych cen żywności: wieprzowiny i owoców, według National Bureau of Statistics.

Rabobank zwrócił uwagę, że chińskie dane mówią, że liczba loch spadła o 26,7 procent, a liczba świń spadła o 25,8 procent pod koniec czerwca w porównaniu z rokiem poprzednim. Uważa jednak, że straty stada w określonych regionach są znacznie gorsze, o 40 do 60 procent od sierpnia ubiegłego roku. W 2019 r. bank oczekuje, że całkowita strata stada przekroczy 50%.
„Nikt na świecie nie wie, co dokładnie robić, ponieważ to, co mamy [w Chinach], stanowi 50 procent populacji świń na świecie… i to na mniej niż połowie powierzchni kraju” - dodał Pfeiffer. „To jest taka ilość biomasy, że nie ma możliwości szybkiego naprawienia sytuacji”.