Pigro News

Filipiny tną cła na wieprzowinę, aby zaradzić niedoborom dostaw

  2021-06-28 15:43:15

  zagraniczne

Filipiny tną cła na wieprzowinę, aby zaradzić niedoborom dostaw
MANILA, 7 kwietnia (Reuters) – Filipiński prezydent Rodrigo Duterte obniżył w środę cła na import wieprzowiny, ponieważ rząd stara się rozwiązać problem niedoboru krajowego poprzez zwiększenie zakupów z zagranicy.
Kraj Azji Południowo-Wschodniej, siódmy co do wielkości importer wieprzowiny na świecie, zanim lokalny popyt spadł z powodu pandemii, planuje w tym roku importować około 400 000 ton wieprzowiny, ponad dwukrotnie więcej niż planowano wcześniej 162 000 ton.
Niedobór wieprzowiny, spowodowany wybuchami epidemii afrykańskiego pomoru świń, spowodował wzrost lokalnych cen mięsa, powodując wzrost inflacji i utrzymywanie się powyżej całorocznego docelowego przedziału banku centralnego wynoszącego od 2% do 4% w pierwszym kwartale.
„Istnieje pilna potrzeba tymczasowego obniżenia stawek celnych najbardziej uprzywilejowanych krajów (KNU) na świeże, schłodzone lub mrożone mięso wieprzowe, aby rozwiązać istniejący niedobór podaży wieprzowiny, ustabilizować ceny mięsa wieprzowego i zminimalizować stopy inflacji” – powiedział Duterte w zarządzeniu wykonawczym.
Zamówienie obniża taryfę na import wieprzowiny w ciągu pierwszych trzech miesięcy, która obowiązuje do 5% z 30% obecnie i do 10% w miesiącach od czwartego do dwunastego.
W przypadku importu wieprzowiny poza kontyngentem taryfa spadnie do 15% w ciągu pierwszych trzech miesięcy z obecnych 40% i do 20% na pozostałą część 12-miesięcznego okresu.
Szacuje się, że produkcja wieprzowiny na Filipinach spadła o 20% w zeszłym roku, ponieważ wysoce zakaźna choroba afrykańskiego pomoru świń spowodowała ubój ponad 300 000 świń lub około 3% populacji świń, w oparciu o dane rządowe.
Oprócz zwiększenia importu wieprzowiny, rząd rozpoczyna masowy program odbudowy populacji świń w celu zwiększenia krajowej podaży mięsa.