Pigro News

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zawiesiły spór handlowy – oto, co to oznacza dla brytyjskiego sektora rolnego

  2021-06-30 13:27:25

  zagraniczne

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zawiesiły spór handlowy – oto, co to oznacza dla brytyjskiego sektora rolnego
Analiza rynku przeprowadzona przez dr Phila Hadleya z AHDB pokazuje, co zawieszenie ceł może oznaczać dla żywności i rolnictwa w Wielkiej Brytanii.
Niedawno ogłoszono, że osiągnięto porozumienie między Wielką Brytanią a USA w sprawie tymczasowego zawieszenia ceł nałożonych na różne produkty w wyniku długotrwałego sporu Airbus-Boeing.
Dr Hadley z zadowoleniem przyjmuje wiadomość, że rządy Wielkiej Brytanii i USA zgodziły się zawiesić cła na importowaną wieprzowinę i produkty mleczne z Wielkiej Brytanii. Wyższe stawki taryfowe zostały nałożone od października 2019 r. w wysokości 25% na wartość szerokiej gamy produktów, w tym artykułów rolno-spożywczych. Niektóre z tych ceł zostały tymczasowo zawieszone w marcu, ponieważ Wielka Brytania i Stany Zjednoczone starały się zmniejszyć awanturę, ale ta ostatnia zmiana oznacza, że ​​zostaną one zawieszone na co najmniej kolejne pięć lat.
Kiedy nałożono cła, niektóre z kluczowych towarów eksportowych z Wielkiej Brytanii do USA mocno ucierpiały. Dotyczyło to whisky i innych napojów spirytusowych, których eksport spadł o nieco ponad jedną czwartą z 1,4 miliarda funtów w 2019 roku do nieco ponad 1 miliarda funtów. Również eksport wieprzowiny z Wielkiej Brytanii o wartości 32 milionów funtów, z naciskiem na wieprzowinę o wyższym poziomie dobrostanu, spadł w ubiegłym roku o 43% do 19 milionów funtów. Eksport sera, gdzie USA jest kluczowym rynkiem dla produktów ekologicznych, spadł o 20%, z ponad 54 milionów funtów do 44 milionów funtów, a masła o 27%, z 7 milionów funtów przed taryfami do 5 milionów funtów w zeszłym roku.
Osiągnięte porozumienie obejmuje pięcioletnie zawieszenie – ale obie strony będą dążyć do znalezienia rozwiązania długoterminowego. Na początku tego roku zakończyły się rozmowy na temat umowy o wolnym handlu w Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi i nie ma szczegółów, kiedy mogą zostać wznowione. Stany Zjednoczone są kluczowym rynkiem dla Wielkiej Brytanii, odpowiadając za około jedną szóstą całkowitego handlu Wielkiej Brytanii – to ponad dziesięć razy więcej niż w przypadku Australii, z którą Wielka Brytania zawarła umowę na początku czerwca.
To zniesienie ceł daje brytyjskim eksporterom wieprzowiny i nabiału możliwość konkurencyjnego rozwoju swoich rynków, przy braku 25% kary, z którą borykali się w ciągu ostatnich kilku lat. Świadomość, że tak będzie przez pięć lat, daje również pewność tym, którzy chcą wejść na ten potencjalnie lukratywny rynek. Jak powiedzieliśmy w opublikowanym w marcu raporcie AHDB Horizon dotyczącym Stanów Zjednoczonych, jesteśmy w stanie zaspokoić apetyt rynku amerykańskiego na wysoką jakość, wartość i spójność. Aby jednak w pełni wykorzystać ten potencjał, należy poświęcić uwagę i zasoby na rozwijanie relacji z klientami z amerykańskimi odpowiednikami. To zawieszenie oznacza, że ​​firmy eksportujące w Wielkiej Brytanii będą miały pewność, że to zrobią. Świetny wynik dla brytyjskiego PLC.