Pigro News

Brazylia - wzrost ceny kukurydzy

  2021-07-05 12:22:39

  zagraniczne

Brazylia - wzrost ceny kukurydzy
Brazylijscy producenci wieprzowiny wybierają pszenicę, gdy ceny kukurydzy rosną
Producenci trzody chlewnej i drobiu w Brazylii kupowali pszenicę zamiast kukurydzy, aby uniknąć wyższych kosztów żywienia. Powodem jest bardzo wysoka cena kukurydzy, która stanowi podstawę w paszy dla zwierząt w Brazylii.
Według brazylijskiego Centrum Zaawansowanych Studiów Gospodarki Stosowanej (CEPEA), będącej częścią Uniwersytetu w São Paulo, ceny kukurydzy wzrosły z 8,90 do 19,06 USD za worek 60 kg w ciągu 1 roku, czyli o 114,1% więcej od maja 2020.
Z drugiej strony ceny pszenicy „zaledwie” wzrosły o 39,1%, z 224,80 USD do 312,74 USD za tonę. Ziarno może całkowicie zastąpić kukurydzę jako paszę dla świń i drobiu.
Podobnie jak w Brazylii, kontrakty terminowe na kukurydzę w USA osiągnęły ostatnio najwyższy poziom od prawie 8 lat. Zimna pogoda w USA również przyczyniła się do wzrostu cen.
W rezultacie wiodące firmy brazylijskie zaczęły szukać alternatyw dla kupowania kukurydzy z Argentyny i Paragwaju, przewidując oferty na pszenicę i inne opcje.
Duży popyt wpływa na obszary pszenicy
Francisco Turra, były brazylijski minister rolnictwa i prezes Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA), powiedział, że zapotrzebowanie ze strony dużych integratorów dostarczających zboża rolnikom pozostawia ślad w zwiększeniu powierzchni upraw pszenicy w Rio Grande do Sul.
W kwietniu skomentował: „JBS i BRF już ogłosiły, że zamierzają kupić rośliny ozime, takie jak pszenica, pszenżyto i jęczmień do wykorzystania jako pasza. Te firmy już zrobiły interesy w zakresie przyszłych dostaw”.
Zgodnie z danymi Federacji Rolnictwa Stanu Rio Grande do Sul (Farsul), Turra powiedział, że obszar, który ma zostać obsadzony pszenicą i innymi uprawami ozimymi w 2021 r., może wzrosnąć z 1 mln ha do 1,4 mln ha.
Embrapa: Wszystkie koszty produkcji trzody chlewnej wzrosły
Według agencji badań trzody chlewnej i drobiu Embrapa Suínos e Aves, wszystkie 9 składników, które składają się na koszty produkcji trzody chlewnej, wzrosły w Brazylii w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a indeks ICPSuíno wzrósł o 44,5% od maja 2020 r.
Największy wzrost zaobserwowano w kosztach pasz, które wzrosły o 39,02%, a następnie utrzymania (1,36%); koszty kapitałowe (1,14%), zdrowie (0,87%), inne (0,84%), amortyzacja (0,69%); siła robocza (0,48%), transport (0,09%); i elektryczność (0,02%).