Pigro News

ASF u świń domowych w Niemczech

  2021-07-16 14:21:43

  zagraniczne

ASF u świń domowych w Niemczech
Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa (BMEL) poinformowało w dzisiejszym komunikacie prasowym, że podejrzenie afrykańskiego pomoru świń (ASP) zostało potwierdzone u świń z dwóch hodowli świń domowych w Brandenburgii. Krajowe Laboratorium Referencyjne – Instytut Friedricha Loefflera (FLI) – potwierdziło obecność afrykańskiego pomoru świń w próbkach. Pozytywnie przetestowane świnie pochodzą z gospodarstwa ekologicznego w powiecie Spree-Neiße, Märkisch-Oderland. To pierwszy przypadek ASF u świń domowych w Niemczech. Do tej pory ASP w Niemczech pojawiła się tylko u dzików. Władze rozpoczęły już środki zwalczania choroby.
ASF wykryto po raz pierwszy u świń domowych w Niemczech. Oba przedsiębiorstwa, których to dotyczy, znajdują się w już istniejących strefach zamkniętych w Brandenburgii i zostały już ewakuowane. Dlatego sytuacja niemieckich hodowców trzody chlewnej nie zmienia się poważnie. Zakładom uboju i kupcom mięsa nie wolno teraz wywierać presji cenowej na rynku wieprzowiny z góry przyjętymi argumentami! Kto nadal naciska na cenę, bezwstydnie wykorzystuje sytuację.
Po raz pierwszy w Brandenburgii – a tym samym w całym kraju – afrykański pomór świń (ASP) wykryto w 2 populacjach świń domowych. Jest to gospodarstwo ekologiczne w powiecie Szprewa-Nysa i małe gospodarstwo w powiecie Märkisch-Oderland. Oba zapasy zostały natychmiast zablokowane przez odpowiednie urzędy weterynaryjne i podjęto niezbędne środki.
Utworzono strefy blokowe
Oprócz istniejących stref ograniczonych z powodu ASP u dzików (obszary główne, obszary zagrożone, strefy buforowe), wokół dotkniętych ferm są obecnie tworzone strefy ochronne i strefy nadzoru. Lokalne urzędy weterynaryjne wdrażają środki zwalczania chorób zwierząt. FLI wspiera dochodzenia epidemiologiczne.
Jak poinformowała minister ochrony konsumentów Ursula Nonnemacher, powód wejścia do stad trzody chlewnej jest już poszukiwany. Niezbędne śledztwa zostały wszczęte i są wspierane przez grupę zadaniową kraju związkowego Brandenburgia i specjalistów FLI.
Trwa regionalizacja
Regionalizacja w UE, a tym samym możliwość wewnątrzwspólnotowego handlu świniami i wieprzowiną nadal istnieje, ponieważ dotknięte populacje świń w tych samych regionach, co poprzednie ogniska ASP, są związane z dzikami.
Hodowla trzody chlewnej podlega wysokim środkom bezpieczeństwa biologicznego zgodnie z rozporządzeniem w sprawie higieny trzody chlewnej, aby zapobiec przedostawaniu się ognisk z zewnątrz. Istnieje szczególne ryzyko infekcji w hodowli i chowie wolnowybiegowym świń domowych, zwłaszcza na obszarach głównych i zagrożonych.
 Z myślą o rynku Niemcy zostały jednak zablokowane przez ASF w eksporcie wieprzowiny do wielu krajów trzecich. Na europejskim poziomie handlu nadal obowiązuje zasada regionalizacji, dlatego obecnie nie ma zmian produkowanych na niemieckie rynki zbytu w UE. niski. Jest na poziomie 2007 r., czyli dość historycznie niskim. Mimo to niemieccy hodowcy trzody chlewnej już teraz wypasają się na rujnującym poziomie cen. W szczególności obecnie przynoszą stratę 30-40 euro na zwierzę. Przynajmniej stabilny poziom cen jest teraz przekonującym i właściwym sygnałem dla niemieckich hodowców trzody chlewnej.