Pigro News

UE i Meksyk- nowa umowa handlowa.

  2020-05-19 11:46:00

  zagraniczne

UE i Meksyk- nowa umowa handlowa.
UE i Meksyk kończą negocjacje w sprawie nowej umowy handlowej.
Unia Europejska i Meksyk zakończyły ostatni nierozstrzygnięty element negocjacji nowej umowy handlowej.
UE jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Meksyku, a Meksyk, ze 128 milionami ludzi, jest drugim co do wielkości partnerem handlowym UE w Ameryce Łacińskiej, po Brazylii. Łączna wymiana handlowa między UE a Meksykiem wynosi 62 mld EUR na towary (2017 r.) i 15 mld EUR na usługi (2016 r.). Eksport towarów z UE do Meksyku jest wart 38 miliardów euro (2017), a eksport usług - 10 miliardów euro (2016).

Zgodnie z nową umową między UE a Meksykiem praktycznie cały handel towarami między UE a Meksykiem będzie bezcłowy. Umowa obejmuje teraz również progresywne zasady dotyczące zrównoważonego rozwoju, takie jak zobowiązanie do skutecznego wdrożenia paryskiej umowy klimatycznej. Po raz pierwszy UE zgadza się z krajem Ameryki Łacińskiej w kwestiach dotyczących ochrony inwestycji. Prostsze procedury celne dodatkowo przyczynią się do zwiększenia eksportu.

Meksyk zniesie wysokie taryfy na kluczowe produkty żywnościowe w UE, takie jak makaron (obecnie podlega taryfom do 20%), czekolada i wyroby cukiernicze (z taryfami przekraczającymi 20%), sery niebieskie (do 20%), jabłka i brzoskwinie w puszkach (do 20%), praktycznie wszystkie produkty wieprzowe (do 45%) i istotne pod względem ekonomicznym produkty drobiowe (do 100%).