Pigro News

Testowanie mięsa w Chinach zagraża wykolejeniu globalnych przesyłek mięsnych

  2020-06-18 09:33:57

  zagraniczne

Testowanie mięsa w Chinach zagraża wykolejeniu globalnych przesyłek mięsnych
Testowanie mięsa w chińskich portach zagraża wykolejeniu globalnych przesyłek mięsnych

Chiny rozpoczęły testowanie całego importowanego mięsa na koronawirusa.
Działania te stwarzają zagrożenie zawalenia się handlu między największymi producentami wieprzowiny, szkodząc przy tym hodowcom zwierząt gospodarskich, którzy widzieli boom na dostawy wieprzowiny i wołowiny.
Władze portowe narodu azjatyckiego przeprowadzają testy kwasów nukleinowych na przesyłkach importowanego mięsa, nawet gdy eksperci ostrzegają, że żywność nie stwarza ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Darin Friedrichs, analityk z INTL FCStone w Szanghaju, urzędnicy testują przychodzące pojemniki z mięsem w porcie Tianjin. Ten ruch nastąpił po tym, jak epidemia została prześledzona na desce do krojenia używanej przez sprzedawcę importowanego łososia. Chociaż Narodowa Komisja Zdrowia stwierdziła, że ​​jak dotąd nie ma dowodów na to, że łosoś jest źródłem lub pośrednim gospodarzem wirusa, ryby zostały usunięte z supermarketów i platform spożywczych w dużych chińskich miastach.

Sierpniowe kontrakty wieprzowe nie były tak niskie od 2009 roku
„Jeśli wirus zostanie znaleziony w importowanym mięsie, będzie to logistyczny bałagan, nie tylko z powodu działań, które może podjąć rząd, ale także z powodu reakcji konsumentów” - powiedział Friedrichs w raporcie.
Chiny zwiększyły zakupy amerykańskiej wieprzowiny i brazylijskiej wołowiny po tym, jak chińskie stado świń - największe na świecie - skurczyło się w wyniku wybuchu wirusa afrykańskiego pomoru świń, który rozpoczął się w 2018 r. Przed koronawirusem popyt na mięso w Chinach przyczyniał się do ekspansji w stadach w wielu krajach eksportujących mięso.
Zgodnie z oświadczeniem przesłanym e-mailem w Brazylii Chiny nie powiadomiły oficjalnie obszaru technicznego Sekretariatu Obrony Rolnej Ministerstwa o potrzebie testowania ładunku. Attaché rolni z ministerstwa monitorują informacje, które do nich docierają i obserwują sytuację.
Chile, największy spedytor łososia po Norwegii, stara się przekonać Chiny do wznowienia zakupów.

Rekordowe dostawy amerykańskiej wieprzowiny do Chin były pozytywne dla rolników, którzy na początku tego roku zostali dotknięci zakłóceniami uboju po tym, jak tysiące pracowników zakładów mięsnych zachorowało. Podczas gdy zakłady zwiększyły wskaźniki przetwórstwa w tym miesiącu, nadal występuje kryzys pracy z powodu dużej absencji.
Testy mogą uderzyć w eksport do Chin w czasie, gdy stado świń w tym kraju leczy się szybciej niż oczekiwano po wybuchu afrykańskiego pomoru świń. Liczba loch hodowlanych wzrosła w maju o 3,9% w porównaniu z miesiącem poprzednim, to kolejny wzrost.