Pigro News

75-te ognisko ASF w Polsce

  2020-09-01 11:25:32

  krajowe

75-te ognisko ASF w Polsce
Prace polowe jeszcze się nie zakończyły, a już mamy 75 ognisk ASF w Kraju. W ubiegłym roku o tej porze było ich 45.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie o wyznaczeniu 75 ogniska ASF w 2020 r. u świń w gospodarstwie, w którym utrzymywano 48 świń, położonym w miejscowości Zamch, gmina Obsza, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.
Ognisko wyznaczono w gospodarstwie, które znajduje się blisko granicy Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tym rejonie było już w ostatnich miesiącach 5 innych ognisk, wszystkie w małych chlewniach (2-50 świń). 
Tymczasem wojewoda lubelski Lech Sprawka pod koniec sierpnia br. wydał rozporządzenie w prawie odstrzału ponad 5 tys. dzików. W woj. lubelskim zanotowano blisko 50 ognisk na 75 w 2020 r. Jednym z czynników, jest zbyt wysoka populacja dzika na tym terenie. 
W ubiegłym roku ostatnie ognisko ASF wyznaczono w połowie października – było ich w sumie 48. Sytuacja jest tragiczna, powoli zbliżamy się do podwojenia tej liczby i rekordu epidemii wirusa. ASF na dobre zagościł na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie i tydzień po tygodniu zbiera swoje żniwo w postaci kolejnych utylizowanych świń i upadających gospodarstw.