Pigro News

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce - pomór w chlewni w powiecie kaliskim

  2020-09-16 14:22:45

  krajowe

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce - pomór w chlewni w powiecie kaliskim
Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce - pomór w chlewni w powiecie kaliskim
To już czwarte ognisko ASF w tym roku w Wielkopolsce. Tym razem pomór wykryto w chlewni w powiecie kaliskim.
Wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w chlewni we wsi Łaszków w gminie Blizanów. Tym razem ognisko stwierdzono w białej strefie, gdzie wcześniej nie zidentyfikowano żadnych przypadków ASF wśród dzików. W okolicy nie ma zbyt wielu gospodarstw hodujących trzodę chlewną. Ich ilość szacuje się na około 6 000 sztuk.
- Na obszarze wokół tego ogniska choroby zostaną wyznaczone dwa okręgi. Pierwszy okręg to okręg zapowietrzony o promieniu 3 km od ogniska choroby, drugi to okręg zagrożony o promieniu 10 km od ogniska choroby i 7 km od okręgu zapowietrzonego. Pod kontrolę zostaną poddane wszystkie gospodarstwa kontaktowe, które miały jakiś kontakt z ogniskiem choroby i nie spełniły do tego czasu warunków bioasekuracji. Świnie znajdujące się w tych gospodarstwach oraz tych w promieniu 1 kilometra od ogniska choroby podlegają zabiciu - wynika z zaleceń Głównego Lekarza Weterynarii.
Oprócz tych obszarów, swoją niebieską strefę nałoży również Komisja Europejska.
To już czwarte ognisko pomoru w woj. wielkopolskim w tym roku. Poprzednio pomór stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń, położonym w miejscowości Perzyny, gmina Zbąszyń, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie (obszar ochronny).