Pigro News

Wieprzowina IV kwartał 2019 r. - Producenci zachowują ostrożność przy ekspansji.

  2020-01-14 09:45:15

  zagraniczne

Wieprzowina IV kwartał 2019 r. - Producenci zachowują ostrożność przy ekspansji.

Światowe ceny wieprzowiny nadal rosną, ponieważ niedobory nasilają konkurencję o kurczącą się podaż, zgodnie z IV kwartałem wieprzowiny 2019 r.

W niektórych regionach ceny wieprzowiny osiągnęły rekordowy poziom, a bariery handlowe nadal ograniczają wzrost w USA i Kanadzie. Ceny nadal rosły do ​​czwartego kwartału 2019 r. i do 2020 r., ponieważ rynki pracują nad zrównoważeniem podaży i popytu. „Pomimo rosnących bodźców ekonomicznych oczekujemy ograniczonej globalnej reakcji produkcyjnej, ponieważ ograniczenia środowiskowe i regulacyjne, wraz z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF), ograniczają zdolność branży do rozwoju”. Oczekuje się, że ta nierównowaga spowoduje wzrost cen i zwiększy niestabilność rynków w nadchodzących miesiącach, powiększając i tak już trudną sytuację”.

Inne szczegóły ze świata  wieprzowiny w czwartym kwartale 2019 r .:

USA: Rekordowa produkcja więcej niż kompensuje gwałtowny wzrost popytu na eksport.
Rekordowy ubój wieprza ciąży na rynkach, przygnębiając powrót producentów. Wzrost wydajności nadal przewyższa oczekiwania, co dodatkowo obciąża nadmiernie zasilany rynek krajowy. Silny eksport pochłania znaczną część wzrostu produkcji. Pomimo to spodziewamy się bardziej umiarkowanego wzrostu produkcji w 2020 roku.

UE-28: Światowy handel przynosi wysokie zyski, ale wzrost przemysłu jest ograniczony
Europa pozostaje kluczowym dostawcą wieprzowiny na rynki światowe. Szybki eksport wieprzowiny do Chin i innych części Azji pomógł we wzroście cen o 31% w skali roku i prawie rekordowych marżach. Doniesienia o ASF w Europie dotyczyły głównie populacji dzikich świń, a także sporadycznych przypadków handlowych.

Brazylia: Silny popyt zwiększa zwroty z produkcji.

Chiny: Eksport do Chin utrzymuje się w szybkim tempie i jest o 33% wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku do września. Silny popyt spowodował 17% poprawę ceny (2 297 USD / tonę metryczną) i odbicie marży. Ceny podskakują w odpowiedzi na popyt na wakacje. Ceny detaliczne wzrosły o 78% MOM we wrześniu, ponieważ zapasy zostały wyczerpane w związku ze wzrostem popytu na wieprzowinę związanym z jesiennymi świętami. Powolne uzupełnianie stada, szczególnie w regionach dotkniętych ASF, przyczynia się do krótkoterminowego niedoboru i wzrostu cen wieprzowiny. Konsumpcja wieprzowiny ucierpiała, ponieważ wysokie ceny ograniczają odsetki. Mimo to trwają starania o odbudowę stada, ponieważ zachęty ekonomiczne są znaczne i będą sprzyjać szybkiemu wzrostowi tam, gdzie to możliwe.
Wybuch afrykańskiego pomoru świń (ASF) ma ogromny wpływ na chińską produkcję wieprzowiny. Chiny prawdopodobnie zwiększą import w nadchodzących latach, a Europa jest obecnie w dobrej sytuacji, by skorzystać. Aby uwzględnić dodatkowe przepływy handlowe, europejski sektor łańcucha chłodniczego musi rozpoznać swoje niedociągnięcia strukturalne i starannie zaplanować, aby uniknąć sezonowego zatoru.
Aby częściowo wypełnić lukę produkcyjną, Chiny zwiększyły całkowity import wieprzowiny o 30% w 2019 r.
Analiza miesięcznego eksportu wieprzowiny do Chin od pięciu największych europejskich eksporterów pokazuje, że chiński import z Europy wzrósł w pierwszych siedmiu miesiącach 2019 r. O 37%, blisko 700 000 ton metrycznych wagi produktu ( Hiszpania, Niemcy, Dania, Holandia i Francja odpowiadają za 90% całkowitego europejskiego eksportu). Pod przewodnictwem Hiszpanii pięciu największych eksporterów zwiększyło dostawy wieprzowiny do Chin w 2019 r., biorąc pod uwagę malejące stado loch, podaż trzody chlewnej w 2020 r. Będzie niższa niż w 2019 r. W sumie dalszy spadek produkcji wieprzowiny o 10–15% obecnie oczekuje się w 2020 r. Oczekuje się, że wybuch ASF będzie miał wpływ na chińską produkcję wieprzowiny jeszcze w następnej dekadzie. To, jak europejski sektor łańcucha chłodniczego zareaguje na wyzwanie, będzie ostatecznie zależeć od sposobu zarządzania ograniczeniami regulacyjnymi, strukturalnymi i sezonowymi.

Kwestie prawne, strukturalne i sezonowe kształtują reakcję Europy- Chiński system licencjonowania.

Aby eksportować wieprzowinę do Chin, przetwórcy mięsa i operatorzy łańcucha chłodniczego muszą uzyskać licencję od Administracji Certyfikacji i Akredytacji Chińskiej Republiki Ludowej (CNCA). System licencjonowania wymaga, aby producenci mięsa przestrzegali wymagań sanitarnych i weterynaryjnych, a ich partnerzy łańcucha chłodniczego muszą przestrzegać ścisłych limitów temperatury i warunków przechowywania. Zgodnie ze wskazówkami dostarczonymi przez CNCA w Europie obecnie zarejestrowanych jest 72 chłodnie obsługujące eksporterów wieprzowiny (choć nie wyłącznie), o łącznej pojemności, którą szacujemy na blisko 3,4 mln metrów sześciennych. Warto zauważyć, że Hiszpania- największy eksporter, nie ma wyspecjalizowanego podmiotu zewnętrznego do przechowywania chłodni zarejestrowanego w ramach systemu licencji CNCA. W Hiszpanii łańcuch dostaw wieprzowiny opiera się wyłącznie na wydajności chłodniczej związanej z zakładami mięsnymi (rzeźnie, zakłady zamrażania, zakłady przetwórcze). Odnosi się to również do Holandii, która ma tylko cztery chłodnie, a także jedenaście akredytowanych przetwórców mięsa z dołączoną pojemnością.
System licencjonowania nie stanowiłby poważnego ograniczenia pod względem pojemności chłodniczej. Może to jednak sprawić, że łańcuch dostaw wieprzowiny będzie mniej dostosowany do dodatkowego przepływu handlu i może powodować problemy z zatorami w szczytowych okresach produkcji. (Chodzi o przewidywanie).
Duński operator chłodni informuję, że wzrost duńskiego eksportu wieprzowiny do Chin (wzrost o 56% YTD) zmusił ich do pracy na pełnych obrotach od początku 2019 r. Zatory zaczynają wpływać na producentów żywności niebędących wieprzowiną oraz dystrybutorzy żywności w Danii. Z perspektywy średnio i długoterminowej duński sektor spożywczy może zostać zmuszony do znalezienia alternatywnych rozwiązań chłodniczych w celu utrzymania stałego przepływu łatwo psującej się żywności.
Zamiast polegać na pojemności magazynowej, hiszpański łańcuch dostaw wieprzowiny ma na celu utrzymanie wysokiego poziomu wydajności dzięki szybkim połączeniom między regionami produkcyjnymi Aragonii i Katalonii a portem w Barcelonie. Jest to możliwe dzięki chłodzonym usługom kolejowym z terminalu morskiego w Saragossie do portu w Barcelonie. Gwarantuje od 25 do 35 cotygodniowych usług oraz dedykowany codzienny pociąg do mrożonek. Ponadto porty w Barcelonie i Saragossie zwiększyły pojemność swoich dwóch chłodniczych terminali kontenerowych o łączną pojemność 3382 wtyczek w Barcelonie i 60 w Saragossie. Inwestycja wydaje się opłacalna. Według danych dostarczonych przez port w Barcelonie dostawy wieprzowiny do Chin wzrosły o 60% w pierwszych pięciu miesiącach 2019 r., bez problemów z zatorami.

Cykle się zmienią.
Operatorzy chłodni w Rotterdamie informują, że wzrost eksportu do Chin zbiegł się z niskim poziomem produkcji ziemniaków, co uwolniło chłodnie, aby pomieścić dodatkowe ilości wieprzowiny. Ta korzystna okoliczność może ulec zmianie w miarę upływu roku, zwłaszcza jeśli Holandia utrzyma eksport wieprzowiny do Chin równie stabilnie, jak w okresie od stycznia do lipca (+ 54% w stosunku do roku poprzedniego).
We Francji licencjonowana pojemność do przechowywania wieprzowiny koncentruje się w Bretanii (1 mln metrów sześciennych). Biorąc pod uwagę, że eksport wieprzowiny do Chin wzrósł o 46% YDT w pierwszych siedmiu miesiącach 2019 r., W szczycie zbiorów mogą pojawić się zatory w przypadku innych produktów spożywczych (a mianowicie mrożonych warzyw). Problem ten może spotęgować stosunkowo mała pojemność kontenerów chłodniczych w portach Brest i Le Havre. Jeśli eksport do Chin nadal rośnie, francuscy operatorzy mogą być zmuszeni przenieść wieprzowinę do innych francuskich portów lub, w skrajnych przypadkach, do Rotterdamu.
Tylko łańcuch chłodniczy w Danii czeka trudny okres w związku z dodatkowymi wielkościami wywozu po wybuchu ASF. Sektor łańcucha chłodniczego w innych głównych krajach eksportujących zareagował dobrze albo poprzez istniejącą zdolność, korzystną koniunkturę, albo przez przewidywanie problemu.
W nadchodzących miesiącach i latach będzie ciekawie monitorować rozwój ASF i czy jego rozwój wywoła reakcję łańcuchową z udziałem operatorów łańcucha chłodniczego w Europie. Kluczowym czynnikiem będzie szybkość powrotu chińskiej produkcji wieprzowiny po opanowaniu ASF.

Podsumowując, jest mało prawdopodobne, aby ASF spowodował natychmiastowe inwestycje w dodatkową wydajność chłodniczą ale podobnie jak w przypadku Hiszpanii, inwestycje mające na celu zwiększenie przepustowości łańcucha dostaw wieprzowiny mogą być właściwym rozwiązaniem problemu, niezależnie od długości jego trwania, jest tymczasowy i nie wpłynie na zdolność strukturalną chińskiego sektora wieprzowiny do powrotu do poziomów produkcji sprzed ASF.