Pigro News

Główne niepewności na światowych rynkach wieprzowiny, związane z ASF i Covid-19

  2020-07-01 14:24:55

  zagraniczne

Główne niepewności na światowych rynkach wieprzowiny, związane z ASF i  Covid-19
Afrykański pomór świń pozostaje dominującym problemem w globalnym białku zwierzęcym - tak jak miało to miejsce od 2018 r. Covid-19 dodatkowo zaburza perspektywy, ograniczając produkcję, konsumpcję i handel.
ASF nadal ma największy wpływ na światowe rynki wieprzowiny i nadal wpływa na stada świń i ogranicza produkcję wieprzowiny w Chinach, Wietnamie, Filipinach i niektórych częściach Europy Wschodniej. Ponieważ nie przewidujemy, że skuteczna szczepionka przeciwko ASF będzie dostępna na rynku w 2020 r., środki bezpieczeństwa biologicznego pozostają najskuteczniejszą obroną.
Odzyskiwanie stada trwa w Chinach i postępuje szybciej niż oczekiwano, ale w 2020 r. spodziewany jest dalszy znaczny spadek produkcji wieprzowiny. Sytuacja ASF stabilizuje się w Wietnamie, ale oczekuje się dalszych redukcji produkcji w 2020 r. tymczasem na Filipinach choroba nadal się rozprzestrzenia. W związku z tym Chiny i Azja Południowo-Wschodnia będą nadal zwiększać import wieprzowiny, oczekując, że import wieprzowiny w Chinach osiągnie rekordowy poziom.
Jednak skutki globalnej pandemii Covid-19 jeszcze bardziej komplikują perspektywę. Podczas gdy spodziewaliśmy się wzrostu produkcji wieprzowiny w Ameryce Północnej, Brazylii i niektórych częściach Europy w 2020 r., wpływ Covid-19 oznacza, że teraz oczekujemy ograniczeń we wszystkich głównych krajach produkujących. Oczekujemy również, że Covid-19 wpłynie na konsumpcję wieprzowiny, głównie poprzez ograniczenie operacji kanałów gastronomicznych. Naszym zdaniem ograniczenie konsumpcji nie zrekompensuje zmniejszonej produkcji, co doprowadzi do względnie ciasnych rynków wieprzowiny.
Według Justina Sherrarda, RaboResearch Animal Protein Strateg, „Główne niepewności, które widzimy na światowych rynkach wieprzowiny, związane z ASF i pod wpływem Covid-19, to: utrata produkcji związana z zamykaniem zakładów przetwórczych i spowolnieniem działalności; możliwość, że ciągłe napięcia geopolityczne między USA i Chinami wpłyną na handel wieprzowiną; oraz ryzyko wybuchu ASF w jednym z głównych krajów produkujących w Europie, takich jak Niemcy. ”