Pigro News

Ceny trzody chlewnej w UE

  2020-12-29 12:30:48

  zagraniczne

Ceny trzody chlewnej w UE
Ceny trzody chlewnej w UE: Przed Danią i Hiszpanią spokojny Nowy Rok
Po wielu zawirowaniach w 2020 roku, rok na europejskim rynku świń rzeźnych kończy się bardzo spokojnie. Notowania w krajach Unii Europejskiej nie zmieniają się w okresie świątecznym i na przełomie roku, pozostają stabilne na katastrofalnie niskim poziomie z punktu widzenia producenta.
Początek 2020 roku był bardzo obiecujący na poziomie ogólnoeuropejskim. Skorygowane ceny świń rzeźnych początkowo miały wysoki poziom wyjściowy, dopóki pandemia korony ostatecznie wywróciła świat, a także europejski rynek świń rzeźnych do góry nogami. Porównanie średnich notowań pokazuje wyraźne różnice w skutkach pandemii w różnych krajach. Średnia roczna niemieckiego notowania była o 9% niższa od średniej z poprzedniego roku. Skorygowane notowania hiszpańskie były średnio tylko o 1% poniżej wartości z poprzedniego roku, podczas gdy skorygowane notowania duńskie były nawet o 6% powyżej średniej z poprzedniego roku. Ogólnie niemiecki rynek świń rzeźnych ucierpiał szczególnie mocno w kryzysowym roku 2020. W lipcu katastrofa osiągnęła gigantyczne rozmiary z powodu czterotygodniowego zamknięcia pola bitwy Tönnies w Rheda-Wiedenbrück. W wyniku zawirowań rynkowych związanych z koronami i zatorów wieprzowych cena niemiecka spadła o 55 centów w ciągu 18 tygodni. Notowania hiszpańskie spadły w tym samym okresie o prawie 30 centów
W wyniku wybuchu ASF u dzików we wschodnich Niemczech wiele ważnych rynków zbytu niemieckiej wieprzowiny załamało się niemal z dnia na dzień. W ten sposób niemieckie towary coraz bardziej docierały na rynek w Europie Środkowej, a presja konkurencji wzrosła. Trendy cenowe pokazują, że uczestnicy rynku duńskiego i hiszpańskiego w drugiej połowie roku odczuwali korzyści z dobrego popytu na wieprzowinę, zwłaszcza z Chin, a tym samym mieli przewagę konkurencyjną. Pokazuje to, jak ważne są rynki krajów trzecich dla zrównoważonego wprowadzania do obrotu całej tuszy, a tym samym dla wartości dodanej.
Wiosną Włochy były pierwszym krajem europejskim, który został dotknięty z pełną siłą przez pandemię. Znalazło to również odzwierciedlenie w bezprecedensowym spadku ceny o skorygowane prawie 90 centów w pierwszych 23 tygodniach roku. Jednak po osiągnięciu najniższego poziomu rynek włoski był w stanie ponownie znacznie nadrobić zaległości ze względu na ograniczoną sytuację podażową.