Pigro News

ASF w Niemczech: aktualna sytuacja

  2020-11-18 14:08:17

  zagraniczne

ASF w Niemczech: aktualna sytuacja
ASF w Niemczech: aktualna sytuacja
Całkowita liczba przypadków ASF w Brandenburgii i Saksonii wynosi obecnie 156.
Saksonia: Dwa kolejne przypadki u dzików
Po określeniu stref objętych restrykcjami, od 11 listopada 2020 r. zintensyfikowano poszukiwania martwych dzików. Celem poszukiwań zwierzyny jest określenie faktycznego zakresu zakażenia.
Instytut Friedricha-Loefflera wykrył wirusa ASF w dwóch próbkach w weekend. Dotyczyło to dwóch szczątków - szkieletów, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej granicy. Stanowisko zlokalizowane było w gminie Podrosche, około 8 km od pierwszego ogniska w Peczern / Krauschwitz.
Brandenburgia: poszerzenie stref buforowych, grodzenie obszarów
Wraz z rozszerzeniem strefy buforowej wolnej od chorób wzdłuż Odry, powiat Märkisch-Oderland zamyka korytarz do Barnim, a nowa strefa buforowa w powiecie Uckermark łączy się nad powiatem Barnim. W związku z tym obszar między Gartz (Odra) na północy i Jämlitz na południu kraju wzdłuż rzeki Odry w odległości około 250 kilometrów, a więc prawie na całej granicy między Brandenburgią a Polską, określa się jako obszar objęty ograniczeniami ASF. Wraz z wejściem w życie dekretów generalnych na tych terenach można rozpocząć również budowę stałego ogrodzenia na granicy polsko-niemieckiej wzdłuż Odry.
Na dzień dzisiejszy główny obszar w regionach Odra-Sprewa i Dahme-Spreewald wokół Friedland / Klein Briesen został ogrodzony tymczasowym ogrodzeniem.
Obecnie w Brandenburgii jest łącznie 153 potwierdzonych przypadków ASF u dzików:
  • region Spree-Neiße 14
  • region Odra-Spree 122
  • region Märkisch-Oderland 17
  • W sumie w Brandenburgii 153
Niemcy planują ponownie uwolnić się od ASF
Afrykański pomór świń został wykryty w populacji dzików w Niemczech w połowie września. Walka z wirusem zależy głównie od władz stanowych i regionalnych. Ani rolnicy, ani myśliwi nie są całkowicie przekonani, że przyjęto właściwe podejście.
Dużo pracy w godzinach nadliczbowych - to z pewnością w przyszłości będzie dla pracowników Ministerstwa Spraw Społecznych, Zdrowia Publicznego, Integracji i Ochrony Konsumentów Brandenburgii (w języku niemieckim skrót MSGIV). Ministerstwo to jest odpowiedzialne za zwalczanie problemów związanych z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w populacji dzików. Niemiecki kraj związkowy Brandenburgia, w którym znajduje się 2300 ferm trzody chlewnej, sąsiaduje bezpośrednio z Polską, gdzie wirus krąży od 2014 roku.
Główny cel: trzymanie wszystkiego pod kontrolą
Obecnie głównym celem jest upewnienie się, że wirus pozostanie w obszarze zastrzeżonym, na którym został obecnie wykryty, chociaż sytuacja w ostatnim tygodniu staje się coraz trudniejsza. Na początku listopada utworzono 4 strefy podstawowe, z których 2 powstały w powiecie Odra-Sprewa (jedna z nich rozciąga się również na rejon Sprewa-Nysa). Trzecia została założona 60 km na północ w powiecie Märkisch-Oderland, a czwarta na południu w Görlitz w Saksonii, gdzie zastrzelono 1 zakażone zwierzę. W sumie znaleziono obecnie 128 znanych przypadków. Główny nacisk kładziony jest na utrzymanie kontroli - następnym krokiem będzie zwalczenie wirusa.
Kontrolowanie afrykańskiego pomoru świń
Ze względu na organizację Niemiec kraj związkowy Brandenburgia jest pierwszą odpowiedzialną władzą. Każde państwo składowe ponosi stosunkowo dużą odpowiedzialność - jednym z nich jest koordynacja walki z problemami zdrowotnymi zwierząt. Praktyczna realizacja tych planów jest przeznaczona dla powiatów (Landkreise w języku niemieckim), jednostek administracyjnych krajów związkowych. Takie podejście ma sens, wyjaśnia ministerstwo Brandenburgii. Przecież każda dzielnica dokładnie wie, co się dzieje na miejscu. Ministerstwo dodaje, że strategia działała dobrze, gdy trzeba było stawić czoła ptasiej grypie. Stanowa jednostka ratownicza chorób zwierząt wspiera te okręgi w wykonywaniu ich pracy.
Lista wskazówek
Próba zwalczania ASF polega głównie na przestrzeganiu listy wskazówek. MSGIV wyjaśnia, że ​​walka z ASF początkowo rozpoczyna się od utworzenia stref wokół miejsc epidemii, z ukierunkowanymi środkami dla każdej strefy. Takie podejście jest zgodne z wytycznymi UE.
Strefa rdzeniowa (ok. 150 km2)
    Wjazd zabroniony, z wyjątkiem osób akredytowanych i myśliwych;
    Tymczasowe ogrodzenia zapobiegające opuszczaniu obszaru przez dziki;
    Aktywny nadzór w celu wykrycia zwłok dzików i ich bezpiecznego usunięcia.
Strefa ryzyka (około 25 km wokół dwóch głównych stref)
    Świnie muszą pozostać w chlewniach;
    Czasowy zakaz polowania;
    System raportowania w przypadku znalezienia martwego dzika;
    Bezpieczne usuwanie zwłok dzików, a następnie badania nad wirusem ASF.
Strefa buforowa, 2300 km2 - strefa zewnętrzna
    Intensyfikacja polowań na dziki;
    Badania wszystkich zastrzelonych dzików, a także tych znalezionych martwych;
    Zintensyfikowano nadzór.
Zakaz polowań na obszarach centralnych i zagrożonych ma na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się dzików. Polowanie w tych strefach jest dozwolone tylko wtedy, gdy są one w pełni ogrodzone, a eksperci mają jasny obraz tego, jak wirus rozprzestrzenia się w tej konkretnej strefie. Zakaz zbioru ma poważne konsekwencje dla rolników uprawiających na tym obszarze.
I odwrotnie, poza tym ograniczonym obszarem MSGIV intensyfikuje bitwę. Polowanie na dzika jest bardziej intensywne, a poszukiwanie zwłok dzików jest bardziej aktywne. Zwłoki dzików są badane pod kątem APŚ, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa oraz w celu wczesnego wykrycia i zaalarmowania, gdyby wirus pojawił się na nowych obszarach.
Odpowiedzi i wątpliwości
Pomimo tych wszystkich wskazówek, niemieccy producenci świń nie są przekonani, że wirus jest odpowiednio zwalczany. Niemieckie związki zawodowe producentów trzody chlewnej (ISN) otrzymały od rolników wiele zdjęć i filmów. Na przykład rolnicy martwią się o tymczasowe ogrodzenia używane do blokowania migracji dzików. Mówią, że mogą się one nadawać do utrzymywania owiec na miejscu, ale dziki to inna sprawa. Na podstawie wyrażonych obaw ISN stwierdza, że ​​wielu rolników może nie mieć odpowiedniego bezpieczeństwa biologicznego wokół swoich gospodarstw.
Kontekst ma znaczenie, mówi ISN. Po odkryciu ASF w Niemczech zasady nie zostały natychmiast wdrożone w sposób doskonały, ale ISN zdaje sobie sprawę, że władze potrzebowały trochę czasu, aby ujednolicić swoje podejście. Ponadto federalne ministerstwo rolnictwa, kierowane przez minister Julię Klöckner, wykazuje dobre intencje, a także poczucie odpowiedzialności w postępowaniu z ASF. Jeśli to konieczne, federalne ministerstwo rolnictwa koordynuje i wspiera ludzi w terenie, mówi dyrektor ISN Torsten Staack.
Apel o bardziej skoordynowane podejście
Wcześniej Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (Bauernverband) i Stowarzyszenie myśliwych (Jagdverband) wystosowały apel o bardziej skoordynowane podejście do ASF. Wezwali również do budowy solidnego, stałego ogrodzenia granicznego, aby powstrzymać dziki z Polski. Bez ogrodzenia zarażony dzik może po prostu nadal wchodzić. Takie ogrodzenie skutecznie blokowałoby „tylne drzwi”, zapewniając, że żaden dzik nie może dostać się do Niemiec, zmniejszając w ten sposób szanse na wejście wirusa. Niemiecka Rada Federalna zezwoliła tego lata na budowę takiego stałego ogrodzenia; w konsekwencji stan Meklemburgia-Pomorze Przednie - najbardziej wysunięty na północ z trzech państw graniczących z Polską - zaczął w lipcu budować tego typu stałe ogrodzenie. Tak też uczynił kraj związkowy Brandenburgia - a państwo przeznaczy 6 milionów euro na ich ogrodzenie. Saksonia, najbardziej wysunięty na południe stan graniczący z Polską, jeszcze nie zaszedł tak daleko.
Inne państwa składowe w Niemczech będą współfinansować ogrodzenie. To wsparcie jest niezbędne, ponieważ podejście ASF działa tylko wtedy, gdy jest wspierane w całym kraju, powiedział federalny minister rolnictwa Klöckner.
Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń
W międzyczasie zapowiedziano kolejny etap planu zwalczania. Polega ona na utworzeniu „białych stref”, czyli stref 5 km wokół dwóch stref wewnętrznych. Zostałyby one odpowiednio ogrodzone od strony wewnętrznej i zewnętrznej porządnym ogrodzeniem o wysokości 1,20 metra. Budowa tych ogrodzeń już się rozpoczęła i ma potrwać kilka tygodni. Gdy ogrodzenia są gotowe, celem jest zastrzelenie całej zwierzyny znajdującej się wewnątrz ogrodzenia, skutecznie tworząc korytarz wolny od dzików. Podobne podejście zastosowano w Belgii i Czechach. Wokół południowej strefy rdzeniowej powstaje obecnie pierwsza biała strefa.
Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje. Część granic strefy białej będzie musiała przejść przez Polskę. Chociaż Niemcy zaoferowały, że zapłacą za wzniesienie tych barier, początkowe reakcje były niepewne.
Wpływ ASF na handel wieprzowiną
Odkrycie ASF u dzików w Niemczech wywarło silny wpływ na produkcję wieprzowiny w tym kraju - co może być nawet odczuwalne w całej Europie. Wkrótce po ogłoszeniu z 11 września różne kraje spoza Unii Europejskiej zamknęły swoje granice dla niemieckiej wieprzowiny, w tym Korea Południowa, Japonia i - przede wszystkim - Chiny.
W wyniku wybuchu ASF niemieckie ceny spadły o 0,20 EUR do 1,27 EUR / kg - kolejny spadek, ponieważ Covid-19 również wpłynął negatywnie na ceny gdyż rzeźnie musiały pracować ze zmniejszoną wydajnością. „Niemiecki eksport do Azji będzie miał negatywny wpływ przez co najmniej rok”, skomentował Jan-Peter van Ferneij, ekonomista z IFIP, we francuskim piśmie handlowym trzody chlewnej Réussir Porc. Kontynuował: „Jest prawdopodobne, że nastąpi wstrząs w różnych krajach europejskich pod względem ich funkcji”.
Niemcy mogą wysyłać wieprzowinę do sąsiednich krajów, takich jak Hiszpania, Francja czy Włochy, co z kolei może zwiększyć ich orientację na Chiny. Van Ferneij mówi: „Hiszpańskie firmy zajmujące się pakowaniem mięsa nadal mają potencjał eksportowy, ograniczony jedynie przez pojemność chłodni”.
Wstrząs może również negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie dużych firm zajmujących się pakowaniem mięsa w Niemczech, takich jak Tönnies czy Vion, które często zajmują się ubojami tuczników pochodzących z Danii i Holandii. Te świnie musiałyby iść gdzie indziej. Nic więc dziwnego, że Niemcy szukają sposobów na złagodzenie zakazów eksportu. W Niemczech panuje optymizm, że Chiny mogą zaakceptować podejście regionalizacyjne i trwają rozmowy na temat osiągnięcia tego celu. Jeśli zostanie przyjęty, oznaczałoby to, że reszta Niemiec, gdzie nie wykryto ASF, mogłaby kontynuować eksport.