Pigro News

USA- trzeci rok umowy handlowej z Japonią

  2021-05-19 10:32:21

  zagraniczne

USA- trzeci rok umowy handlowej z Japonią
USA przystępują do trzeciego roku umowy handlowej z Japonią
W 2020 roku Stany Zjednoczone wyeksportował 1,6 mld USD produktów wieprzowych do Japonii - wzrost o 6,7% w porównaniu z 2019 r. - co czyni Japonię drugim rynkiem zamorskim dla USA.
Aktualizacja GAIN USDA dotycząca umowy handlowej między USA a Japonią.
„Rynek japoński był bardzo ważny dla amerykańskich producentów wieprzowiny od wielu lat.
Pierwsza faza japońskiej umowy handlowej, która weszła w życie 1 stycznia 2020 r., pomogła przywrócić amerykańskiej wieprzowinie równe szanse z konkurencją ”- mówi Maria Zieba, wiceprezes ds. Międzynarodowych Krajowej Rady Producentów Wieprzowiny.
Zgodnie z umową handlową między USA a Japonią Stany Zjednoczone uzyskał traktowanie taryfowe na wieprzowinę na równi z krajami objętymi Porozumieniem Kompleksowym i Progresywnym o Partnerstwie Trans-Pacyfiku. Japonia stosuje zabezpieczenia specyficzne dla Stanów Zjednoczonych dla tusz / półtusz, mięsa i gotowych produktów wieprzowych. Zabezpieczenie dla mięsa zaczęło się od 112% największego wolumenu importu w ostatnich trzech latach. W przypadku przekroczenia wolumenu ochronnego taryfy na niektóre eksport wieprzowiny będzie rósł przez pozostałą część tego roku. Zabezpieczenie zostanie usunięte w roku 10 (2028). W niedawnym raporcie USDA Global Agricultural Information Network (GAIN) z zagranicznych usług rolniczych odnotowano, że chociaż umowa oficjalnie obowiązywała przez 16 miesięcy, ze względu na ramy czasowe japońskiego roku podatkowego, umowa weszła w trzeci rok realizacji 1 kwietnia, 2021.
Raport GAIN USDA podkreśla korzyści taryfowe dla określonych towarów i produktów od roku 3 (początek 1 kwietnia 2021) do roku 5 (2023) umowy.
Raport wskazuje, że schłodzone mrożone mięso powyżej 524 jenów / kg ma stawkę bazową 4,3% i spadnie z dodatkowej taryfy 1,4% w 2021 r. do 2027 r. Przetworzone produkty wieprzowe, w tym wieprzowina sezonowana mielona, ​​ma stawkę podstawową 20% i spadnie z 6,6% taryfy w 2021 r. do wolnej w 2023 r. Gotowa wieprzowina, w tym szynka i boczek, powyżej 897,59 jenów / kg ma stawkę podstawową 8,5% i spadnie z dodatkowej taryfy 2,7% w 2021 r. do wolnej w 2028 roku.
„Wieprzowina jest jednym z najpopularniejszych białek w japońskich gospodarstwach domowych i prawdopodobnie wyprzedzi ryby jako najczęściej spożywane białko w ciągu najbliższych kilku lat. Wieprzowina sezonowana mielona (GSP) jest kluczowym składnikiem krajowych producentów kiełbas. Umowa handlowa między USA a Japonią stawia USA na równych stawkach taryfowych z innymi głównymi dostawcami wieprzowiny, takimi jak Kanada i Unia Europejska ”- zauważyła USDA w raporcie.
"Amerykańska wieprzowina jest dobrze przygotowana do zwiększania udziału w rynku Japonii, zapewniając japońskim konsumentom niedrogie białko wysokiej jakości ”- mówi Zieba.