Pigro News

ASF- Niemcy budują ogrodzenia

  2020-07-13 10:53:44

  zagraniczne

ASF- Niemcy budują ogrodzenia
Niemcy zamierzają zbudować trwałe ogrodzenie.
Niemcy postawiły pierwsze kroki w kierunku budowy stałego ogrodzenia na granicach, aby utrzymać kontrolę nad populacją dzików - a tym samym afrykańskiego pomoru świń.
Niemcy chcą zapobiegać przedostawaniu się dzików, zakażonych afrykańskim pomorem świń (ASF) od strony wschodniej. Na początku tego roku w Polsce wirus został znaleziony w tuszy w odległości nieco ponad 10 km od granicy z Niemcami. Granicę między Niemcami a Polską tworzą rzeki Odra i Nysa - ale ponieważ dziki są przyzwoitymi pływakami, same rzeki nie powstrzymają ich. Niemcy wyraziły zatem chęć zbudowania stałego ogrodzenia. Zgodnie z komunikatem prasowym kraju związkowego Brandenburgia, na wschodzie kraju graniczącego z Polską, poczyniono pierwszy krok, ponieważ aby budowa była możliwa, należy zmienić i zatwierdzić ustawę o zdrowiu zwierząt. Obecnie prawo nie zezwala na umieszczanie stałych ogrodzeń w celach prewencyjnych - coś, co powinno się zmienić - powiedziała Anna Heyer-Stuffer, sekretarz stanu ds. Ochrony konsumentów w Brandenburgii.
Projekt ustawy został w tym celu opracowany przez niemiecką radę federalną, organ ustawodawczy reprezentujący 16 krajów związkowych Niemiec. Następnym krokiem, zanim projekt ustawy stanie się prawem, będzie głosowanie nad nim przez parlament federalny Niemiec. Oczekuje się, że stanie się to jesienią.
Budowa ogrodzenia dla dzika jest „pilna i konieczna”
Brandenburgia jest jednym z krajów opowiadających się za budową stałego, silnego ogrodzenia, które ochroni kraj przed wejściem dzików zakażonych ASF. W przypadku wykrycia wirusa w Niemczech konsekwencje dla handlu międzynarodowego będą poważne. Wpłynie to nie tylko na przemysł trzody chlewnej, ale także na inne firmy w łańcuchu żywnościowym. Heyer-Stuffer nazwał stały płot „skutecznym środkiem” i „pilnie niezbędnym”.
Mobilny płot
W tej chwili Brandenburgia zbudowała mobilny płot przeciw dzikom. Dania zbudowała już stałe ogrodzenie, aby chronić swoją 70-kilometrową granicę przed dzikiem z Niemiec z tych samych powodów. Zostało to zakończone w zeszłym roku.
Sytuacja ASF w Polsce
W całej Polsce dzika znaleziono w 2 804 miejscach w całym kraju, przy czym większość z nich znajduje się we wschodniej części kraju. Od listopada 2019 r. oddzielna gromada pojawiła się jednak na zachodzie, stosunkowo blisko granicy niemieckiej. W tej chwili odkryto 1 807 dzików w samej zachodniej Polsce - na obszarze obejmującym 104 km wschód na zachód i 69 km północ na południe. Zgłoszone zwierzęta były albo martwe, potrącone samochodem lub zastrzelone.
W ostatnich miesiącach w zachodniej Polsce wykryto 4 gospodarstwa zakażone ASF. Dwie z nich to komercyjne fermy trzody chlewnej, a 2 pozostałe to fermy przydomowe.
Maj i czerwiec były stosunkowo spokojne
Na szerszym obrazie w maju i czerwcu panuje względna cisza, a mniej doniesień o dzikach zakażonych ASF z zachodniej Polski. Można to przypisać różnym przyczynom, w tym mniej intensywnemu inwigilacji ze względu na Covid-19, a także faktowi, że dziki migrują mniej, ponieważ karma jest obficie dostępna. W Polsce Wschodniej wirus występuje w populacjach dzików i gospodarstwach (przydomowych) od 2014 roku.