Pigro News

Ceny wieprzowiny w Chinach zaczynają „straszyć” konsumentów.

  2019-09-11 12:52:19

  zagraniczne

Ceny wieprzowiny w Chinach zaczynają „straszyć” konsumentów.

Chiny „aktywnie” działają na rzecz zawierania kontraktów futures na wieprzowinę.

Dalian Commodity Exchange zbliża się do zawarcia umowy finansowej w największym na świecie przemyśle żywca wieprzowego.
Ceny wieprzowiny w sierpniu wzrosły
46,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy ceny żywych świń podwoiły się we wrześniu w porównaniu do roku poprzedniego.

 

Pod presją ze względu na ciągły wzrost cen wieprzowiny i żywych świń Chiny zbliżyły się do uruchomienia długo oczekiwanych kontraktów finansowych na żywe świnie, aby pomóc krajowym rolnikom i handlowcom w zarządzaniu ryzykiem w największym na świecie przemyśle żywych świń.

Li Zhengqiang, prezes Dalian Commodity Exchange, powiedział w środę na konferencji przemysłu kukurydzianego w portowym mieście Dalian, że jego giełda „aktywnie działa”, aby uruchomić futures na świnie bez podania szczegółowego harmonogramu.
Oczekuje się, że populacja świń w Chinach, która stanowi około połowy światowej populacji, zmniejszy się nawet o
50 procent z powodu wybuchu afrykańskiego pomoru świń, który z kolei powoduje wzrost cen wieprzowiny do najwyższych czasów z alarmującą prędkością.
Ceny w sierpniu wzrosły o
46,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Chińskie Narodowe Biuro Statystyki, według chińskiego Ministerstwa Rolnictwaceny żywca wieprzowego podwoiły się we wrześniu w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wang Ruiting, analityk jednej z największych chińskich firm zajmujących się hodowlą świń, powiedział, że przemysł żywych świń analizuje wykorzystanie kontraktów futures, mimo że nie ma harmonogramu ich uruchomienia.

Dyrektywa Rady Państwa w sprawie hodowli trzody chlewnej wydana we wtorek wspomniała o przyszłości świń.

Chiny obecnie nie mają kontraktów terminowych na świnie, które pozwoliłyby rolnikom i handlowcom wieprzowiny zabezpieczyć się przed ryzykiem. W Stanach Zjednoczonych Chicago Mercantile Exchange uruchomiła pierwszą na świecie futures z żywymi świniami w 1966 r., które później przemianowano na futures na chude świnie.

Chińska Komisja Papierów Wartościowych (CSRC), chińska instytucja regulująca rynek kontraktów futures, początkowo zatwierdziła Dalian Commodity Exchange, aby przygotować się do kontraktów futures na wieprz na żywo na początku 2018 r., gdy chciała dołączyć do Niemiec i Korei Południowej, oferując rodzaj kontraktu finansowego.

W Chinach waga świni może wynosić od [90 kg do 140 kg] - szeroki zakres, co utrudnia standardowe zamówienia Shang Fulin

Kontrakty futures pozwalają kupującym i sprzedającym uzgodnić cenę towaru w określonym przyszłym czasie dostawy. Umowa pozwala sprzedawcy, np. hodowcy świń, zablokować cenę swojego produktu, zabezpieczając się przed ryzykiem spadku ceny.

Jednak były przewodniczący CSRC, Shang Fulin, przemawiając w marcu, ostrzegł przed jedną z głównych przeszkód, ponieważ żywe świnie w Chinach różnią się znacznie pod względem wielkości i wagi, co utrudnia standaryzację umów i dostaw.

„W USA hodowla świń na dużą skalę zapewnia, że ​​waga świni mieści się w przedziale od 180 do 210 funtów (82 kg do 95 kg), ale w Chinach waga świni może wynosić od [90 kg do 140 kg] - szeroki zasięg utrudnia znormalizowane umowy ”

-powiedział Shang, który pełnił funkcję prezesa CSRC w latach 2002–2011”.

 

W całych Chinach ceny wzrosły dwukrotnie od lipca, osiągając rekordowe poziomy od 30 do 33 juanów za kilogram, przekraczając oczekiwania analityków.
Pekin wdrożył politykę mającą na celu wyrównanie wzrostu, ale oczekuje się, że po wybuchu afrykańskiego pomoru świń, który doprowadził do uboju
1 miliona świń, odtworzenie zasobów zajmie lata .

Podobnie jak w Chinach, skargi na rosnące ceny wieprzowiny są stałe i głośne na Xinfadi, największym rynku mięsnym w Pekinie:

„Towarzysze, ceny wieprzowiny naprawdę mnie przerażają!”, Krzyczy klient po sześćdziesiątce do tłumu, a inny odpowiada: „Kilka dni temu, kiedy tu przybyłem, cena żeberek wynosiła 16 juanów za pół kilograma. Dzisiaj jest to 25 juanów. ”
 

Ironią i być może powodem do niepokoju jest to, że Xinfadi zajmuje się głównie hurtownikami, ale sprzedaje także bezpośrednio konsumentom, oferując najniższe ceny wieprzowiny w stolicy.

W Chinach ceny wieprzowiny podwoiły się od lipca, osiągając rekordowy poziom 30 juanów (4,20 USD) do 33 juanów za kilogram, przekraczając oczekiwania analityków. Według ostatniego szacunku ceny wieprzowiny po raz ostatni osiągnęły podobny poziom w czerwcu 2016 r., osiągając 31,56 juanów za kilogram.

Przy tej okazji oczekuje się, że ceny będą rosły do ​​końca roku, aż do świątecznego sezonu księżycowego pod koniec stycznia, kiedy wieprzowina jest tradycyjnie w centrum rodzinnych świąt. I podczas gdy rząd wdraża politykę mającą na celu zrekompensowanie wzrostu cen, odbudowanie podaży świń do ich poprzedniego poziomu zajmie lata po tym, jak sierpniowy wybuch afrykańskiego pomoru świń doprowadził do uboju setek tysięcy świń, twierdzą analitycy.

 

W ubiegłym tygodniu w chińskich mediach społecznościowych pojawiło się wideo grupy kupujących walczących o duży kawałek świeżej wieprzowiny podczas otwarcia pierwszego sklepu amerykańskiego magazynu Costco w Szanghaju.

Ceny produktów żywnościowych, zwłaszcza wieprzowiny, są jednym z głównych wskaźników wykorzystywanych przez chińskich obywateli do nieformalnego pomiaru ich dobrobytu finansowego, a obecnie dobrostan ten gwałtownie spada.

Wieprzowina jest zdecydowanie najpopularniejszym mięsem spożywanym w Chinach, a dane z pekińskiego magazynu informacyjnego Caixin pokazują, że każda osoba w Chinach zużywa około 55 kg każdego roku

 

Gwałtowny spadek podaży spowodował gwałtowny wzrost cen wieprzowiny i stanowi obecnie rosnące źródło niezadowolenia społecznego, a Pekin zareagował wprowadzeniem szeregu środków nadzwyczajnych.

Jednym z takich środków jest odwrócenie polityki z 2016 r., która ograniczyła hodowlę świń w ośmiu południowych prowincjach do dużych gospodarstw i zamknęła ponad 150 000 mniejszych gospodarstw w celu zwiększenia wydajności i ochrony środowiska.

Na sierpniowym posiedzeniu rządu premier Li Keqiang nakazał lokalnym rządom zaprzestanie niszczenia małych gospodarstw hodowli świń, a także zniesienie ograniczeń dotyczących hodowli świń na małą skalę na wsi.

Li powiedział także lokalnym władzom, aby zapewniły dotacje dla dużych ferm trzody chlewnej, aby „skutecznie zwiększyć populację żywych świń”, jednocześnie ustalając lokalne kwoty dla trzody chlewnej.

Ale około trzech lat działań mających na celu wyeliminowanie mniejszych gospodarstw doprowadziło również do niezadowolenia. Jeden artykuł o zmianie zasad opublikowano na WeChat po przemówieniu Li, wygenerował ponad 100 000 negatywnych opinii w niespełna 24 godzin.

 

„Nie hodujemy już świń, nawet jeśli przysługuje nam rekompensata i wsparcie.

W tym roku musiałem sam pogrzebać martwe świnie z powodu afrykańskiego pomoru świń, bez grosza. Jestem prawie bankrutem, jak mogę ponownie hodować świnie?

Zainwestowałem miliony juanów w budowę farmy trzody chlewnej w 2000 r., ale zburzyli ją w 2018 r. i tylko dali mi 100 000 juanów jako rekompensatę. Teraz mam 60 lat, ale muszę nosić cement na placu budowy aby zarabiać pieniądze, z wieloma długami do spłacenia. ”

-napisał jeden użytkownik online w typowej odpowiedzi na artykuł.

 

W krótkim okresie niższa podaż - zaostrzona wojną handlową ze Stanami Zjednoczonymi będzie oznaczać wyższe ceny.

 

„Biorąc pod uwagę sytuację, możemy oczekiwać, że cena będzie nadal rosła, a jednocześnie konsumpcja spadnie”,

 

-powiedział Chenjun Pan, starszy analityk ds. Mięsa Zwierzęcego w Rabobank.

 

Trwająca wojna handlowa z USA stanowi kolejny element presji na wzrost cen żywności. 1 września Chiny nałożyły dodatkową 10-procentową taryfę na import z amerykańskich gospodarstw rolnych, co skutkuje 72-procentowym cłem na importowaną amerykańską wieprzowinę. Chiny również niedawno anulowały zakup 14 700 ton amerykańskiej wieprzowiny, jak wynika z danych Departamentu Rolnictwa USA.

 

„Amerykański import wieprzowiny stanowi mniej niż 0,2% chińskiej produkcji, więc spór handlowy ze Stanami Zjednoczonymi nie będzie miał wpływu na podaż wieprzowiny i ceny wieprzowiny w Chinach”,

 

-powiedział Xin Guochang z Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi uruchomić CCTV na dwa dni przed nałożeniem dodatkowej taryfy.

 

Pekin podejmuje również kroki w celu zwiększenia podaży wieprzowiny i utrzymania swoich cen. Jedno miasto w autonomicznym regionie Guangxi i dwa miasta w prowincji Fujian już zaczęły oferować zniżki.

W Kantonie, stolicy prowincji Guangdong w południowych Chinach, rząd zapowiedział, że uwolni 16 000 ton mrożonej wieprzowiny z rezerw w tym miesiącu w cenie 10 procent poniżej poziomu rynkowego. Mięso będzie sprzedawane do supermarketów, szkół, stołówek i restauracji.

Jak twierdzi, planuje także zwiększyć liczbę świń w mieście do 400 000 do końca roku, a do 2025 r. założyć cztery bazy hodowli świń, których celem będzie produkcja 450 000 świń rocznie.

 

Chiny już od kwietnia wypłaciły ponad 2 miliardy juanów dotacji konsumenckich, aby złagodzić obciążenia cenowe dla konsumentów.

Rzecznik Ministerstwa Handlu Gao Feng powiedział w zeszłym tygodniu, że rząd wkrótce wypuści na rynek zapasy mrożonej wieprzowiny, aby złagodzić niedobór dostaw.

Ale na rynku Xinfadi dystrybutorzy wieprzowiny wciąż podnoszą ceny, a przy chłodniejszych warunkach pogodowych oczekuje się wzrostu konsumpcji wieprzowiny.

 

„Jutro cena będzie wyższa, ponieważ zbliża się Święto Środka Jesieni”,

 

-powiedział sprzedawca kobiecie w średnim wieku, przekonując ją, by podwoiła zakupy, aby zapewnić odpowiednie rezerwy.