Pigro News

Prognoza USDA Ag: rynek zwierząt w Chinach i popyt na pasze – perspektywa długoterminowa

  2021-06-22 14:56:57

  zagraniczne

Prognoza USDA Ag: rynek zwierząt w Chinach i popyt na pasze – perspektywa długoterminowa
Chiński rynek zwierzęcy odgrywa ogromną rolę w napędzaniu globalnego popytu na pasze. Skład chińskiego importu przesuwa się w kierunku produktów o wyższej wartości, zwłaszcza mięsa.
 
Nawet gdy Chiny wyjdą z afrykańskiego pomoru świń (ASF), pozostaną dużym importerem wieprzowiny, wołowiny i drobiu.
Ponadto priorytetowe traktowanie przez Chiny samodzielności oznacza, że ​​ich produkcja nie zwalnia. To wymaga od nich importu zboża paszowego w dużych ilościach.
Podczas 97. forum Ag Outlook Fred Gale, starszy ekonomista w USDA’s Economic Research Service, podzielił się perspektywami i prognozami USDA dla chińskich rynków rolnych.
Wysoki popyt na pasze w Chinach zakłócił rynki
Jak przewodniczący Mao powiedział ludziom: „Służcie państwu, czyńcie ofiary dla państwa”. Tak więc, aż do lat 80 chińczycy mieli w swojej diecie bardzo mało białka zwierzęcego.
W latach 80. Hu Yaobong przejął władzę w Komunistycznej Partii Chin. Jego teoria głosiła, że ​​partia powinna starać się poprawić życie ludzi. W szczególności opowiadał się za wprowadzeniem do diety większej ilości mięsa i mleka, aby poprawić kondycję fizyczną ludzi.
 
Kilka lat później Deng Xiaoping, „główny przywódca” Partii, zaproponował, aby mielenie pasz stało się strategicznym przemysłem, obok stali i tekstyliów. To dodatkowo katalizowało rozwój sektora rolnego w Chinach. Chiny zaczęły importować zachodnie technologie, takie jak mielenie pasz, weterynaria i hodowla. W latach 90 Chiny strategicznie produkowały mięso w domu i musiały importować niezbędne pasze ale w 1995 roku Lester Brown z USDA przewidział w swojej książce Kto nakarmi Chiny, że ich popyt na zboże zakłóci światowe rynki. Powiedział: „Szacowanie deficytu żywności w Chinach jest przerażającym ćwiczeniem”. Wydaje się, że ponad 15 lat później przepowiednia się sprawdziła.
Trendy produkcyjne w Chinach na przestrzeni czasu
Od lat 90 nastąpił wzrost chińskiej produkcji mięsa, ryb, skorupiaków, mleka i jaj. W 2014 r. produkcja mięsa ustabilizowała się na poziomie 88 mln ton. Z powodu ASF spadła do 76 milionów ton w 2020 roku.
Produkcja mleka wykazywała podobny trend, gwałtownie rosła, a następnie osiągnęła szczyt w 2008 r., kiedy doszło do wielkiego wybuchu fałszowania mleka w Chinach. Od tego czasu chińska produkcja mleka ustabilizowała się.
Opierając się na tych trendach, wygląda na to, że Chiny osiągnęły lub przekroczyły swoją zdolność do produkcji białka zwierzęcego. Oto kilka dodatkowych znaków, które potwierdzają przedstawione fakty:
  •     Epidemie chorób co kilka lat
  •     Wysokie koszty paszy
  •     Ceny kukurydzy w Chinach - dwukrotnie wyższe niż w USA.
  •     Pastwiska dla gospodarstw rolnych i uprzemysłowionych jako rzadkość
  •     Przełowienie w rzece Jangcy i przybrzeżnych obszarach rybackich
Zmniejszeniu produkcji białka towarzyszył wzrost importu białka. Od 2000 do 2020 roku import mięsa rósł wykładniczo. Szczególnie przyspieszyła go w 2007 r. epidemia choroby niebieskiego ucha lub PRRS w stadzie świń, co zmusiło je do rozpoczęcia importu wieprzowiny. ASF, znacznie większa epidemia niż wirus PRRS, pogorszyła sytuację.
Chiny stają się światowym liderem w imporcie białka
Jeszcze w 2010 roku USDA przewidywało, że w tym momencie Chiny będą importować 1 milion ton. Pięć lat później zwiększyli tę prognozę do 2 lub 3 milionów ton. Teraz pokazują, że do końca okresu prognozy Chiny sprowadzą ponad 10 mln ton.
Oto niektóre prognozy pokazujące, jak duży jest chiński rynek importowy:
  •     6 milionów ton wieprzowiny
  •     4,3 mln ton wołowiny
  •     1,7 tony drobiu
 
Te liczby sprawiają, że Chiny są największym importerem wołowiny i wieprzowiny na świecie, a drób zajmuje 4 miejsce.
Chińskie zmieniające się wzorce konsumpcji będą wymagały większego importu pasz
 
Chociaż Chiny importują białko zwierzęce w dużych ilościach, nadal potrzebują paszy i zboża, ponieważ produkują również więcej mięsa w kraju. W szczególności oczekuje się, że import soi wzrośnie ze 100 milionów ton w tym roku do 140 milionów ton do końca okresu.
Chiny przyjęły również swoje pierwsze cele samowystarczalności w odniesieniu do wieprzowiny, wołowiny, baraniny, nabiału i drobiu jesienią 2020 r. Są już znacznie poniżej tych celów; mniej niż 90% dla wieprzowiny i 78,5% dla wołowiny. Pytanie brzmi, czy Chiny będą tolerować schodzenie poniżej tych celów, czy też ograniczą import mięsa, gdy chińskie ceny mięsa zaczną spadać.
Podczas gdy umowa fazy pierwszej ze Stanami Zjednoczonymi wydaje się otwierać nowe możliwości handlowe, priorytetowe traktowanie przez Chiny samodzielności oznacza, że ​​w stosunkach amerykańsko-chińskich istnieje wiele czynników, na które należy zwracać uwagę.