Pigro News

Sytuacja ekonomiczna w niemieckiej hodowli świń

  2021-07-15 13:49:21

  zagraniczne

Sytuacja ekonomiczna w niemieckiej hodowli świń
Notowania Stowarzyszenia Społeczności Producentów Żywego Inwentarza i Mięsa (VEZG) dla świń rzeźnych spadły do ​​1,42 €/kg SG. Straty, które hodowcy trzody chlewnej musieli ponosić od miesięcy, są teraz jeszcze większe. Sytuacja ekonomiczna w wielu gospodarstwach przybiera coraz bardziej dramatyczne rozmiary i zagraża istnieniu coraz większej liczby hodowców trzody chlewnej.
ISN: Sytuacja w niemieckiej hodowli świń jest poważna. Pomijając ciągle nowe żądania i wydania, obawy o trwale fatalną sytuację finansową są ogromne. Od miesięcy cała niemiecka ferma trzody chlewnej przenosi się w głąb strefy strat. Kolejny spadek to notoryczny szczyt rozwoju ostatnich tygodni.
Od tygodni znalezienie ceny było bardzo trudne ze względu na dużą różnicę między rynkiem żywym a rynkiem mięsnym. Sklepy na unijnym rynku mięsnym od tygodni działają słabo, ale świnie na rynku żywym do niedawna mogły być sprzedawane bez żadnych problemów. W ostatnich tygodniach, pomimo presji cenowej wiodących firm ubojowych, cena VEZG zdołała utrzymać się na i tak już niskim poziomie 1,48 €/SG. Jednak w tym tygodniu presja po stronie spadkowej stała się zbyt duża i w międzyczasie wkracza również na rynek na żywo. Niektóre rzeźnie zmniejszyły swoje zdolności produkcyjne ze względu na niski popyt na mięso, tak że pomimo przystępnej oferty wszystkie świnie nie mogą być już bezproblemowo wprowadzane na rynek, a ceny nie mogą być łatwo przeniesione. W rezultacie notowania spadły o 6 centów do 1,42 €/kg SG.
Ogromne straty dla hodowców trzody chlewnej
Ostatnie spadki cen trzody chlewnej szczególnie mocno uderzają w niemieckich producentów, ponieważ firmy od miesięcy walczą o swoje ekonomiczne przetrwanie. Ceny wieprzowiny od zeszłego roku są poniżej 20 centów – przynajmniej od spadku cen o 20 centów według funduszu ASP we wrześniu – poniżej poziomu umożliwiającego pokrycie kosztów. Od tego czasu miały miejsce dodatkowe ogromne wzrosty cen pasz, a inne koszty, na przykład energii i innych surowców, nadal rosły. Tymczasem strata na świnię powinna wynieść grubo ponad 30 euro. Dotyczy to również Ferkelerzeugera. Ponieważ gotowość kapitana do instalacji znacznie spadła ze względu na niższe ceny wieprzowiny, ceny wieprzowiny są również na katastrofalnym poziomie 42,00 euro, przy którym nie jest możliwa kosztowna produkcja wieprzowiny.
Rośnie różnica między cenami producenta a cenami konsumpcyjnymi
Podczas gdy hodowcy trzody chlewnej muszą zmagać się z katastrofalnymi cenami, przepaść między cenami producenta a cenami konsumpcyjnymi wciąż się powiększa. W kwietniu Społeczeństwo Informacji Rynkowej Rolnej (AMI) obliczyło różnicę w wysokości 5,66 €. W tym czasie cena VEZG za świnie wynosiła jeszcze 1,50 €/kg SG (dla oficjalnego wykazu klas S-P oznaczało to ok. 1,52 €). Zgodnie z ostatnimi spadkami cen trzody chlewnej odległość między cenami producenta a cenami konsumpcyjnymi powinna odpowiednio wzrosnąć, a zatem być tak duża, jak nigdy wcześniej.
Sytuacja w niemieckiej hodowli trzody chlewnej jest poważna. Pomijając stale nowe żądania i naciski, obawy związane z trwale fatalną sytuacją finansową są tak duże, jak rzadko wcześniej. Od miesięcy cała niemiecka ferma trzody chlewnej przenosi się w głąb strefy strat.
Podczas pandemii korony wielu sprzedawców żywności było w stanie osiągnąć rekordowe zyski. Coroczne wyniki niektórych zakładów rzeźnych również wskazują, że do tej pory nie przeszły one tak źle przez kryzys. Dyrektor Zarządzający ISN dr. Torsten Staack komentuje: „W dystrybucji w łańcuchu tworzenia wartości Schwein, sprawy idą bardzo źle – od miesięcy. W szczególności teraz ponownie pokazuje, że produkcja krajowa idzie pod koła. Tak ogromnych inwestycji po prostu brakuje. Wymagania dotyczące niemieckiej hodowli trzody chlewnej i realia ekonomiczne nie pasują ani z przodu, ani z tyłu. Spadki w cenach stałych są całkowicie nie do przyjęcia i muszą się natychmiast skończyć! "