Pigro News

ASF Polska: Blokada 450 ferm trzody chlewnej

  2020-04-28 09:10:07

  krajowe

ASF Polska: Blokada 450 ferm trzody chlewnej
ASF Polska: Blokada 450 ferm trzody chlewnej.
450 ferm trzody chlewnej w województwie wielkopolskim zostało zablokowanych z powodu pojawienia się ASF na zachodzie kraju.
Wszystkie miejsca znajdują się wokół farmy zajmującej się ubojem, w której niedawno odkryto afrykański pomór świń (ASF). W okolicy znajduje się 61 ferm trzody chlewnej w promieniu 3 km. Obszar nadzoru o promieniu 10 km obejmuje kolejne 391 ferm trzody chlewnej. W gospodarstwach jest łącznie ponad 30 000 świń.

Wielkopolska prowincja świń.
Farmy w obszarze nadzoru nie mogą wysyłać świń przez co najmniej 1 miesiąc. W zainfekowanym obszarze ten okres jest jeszcze dłuższy. Polscy producenci trzody chlewnej narzekają, że władze nie wkładają wystarczających starań w walkę z ekspansją ASF. Wielkopolska jest ważną prowincją świń w kraju.

ASF znaleziono w pobliżu granicy z Niemcami.
Wirus występuje w Polsce wschodniej od 2014 r., ale został odkryty w osobnym klastrze u dzika w zachodniej Polsce w listopadzie 2019 r. Od tego czasu rozprzestrzenił się na 720 stanowisk w 3 województwach zachodniej Polski, w tym na 2 farmach. Wirus został znaleziony u dzika w odległości 10 km od granicy niemieckiej. Niemcy są jednym z największych państw produkujących świnie w Europie, a każde przeniesienie wirusa do populacji dzików w Niemczech może mieć daleko idące konsekwencje dla niemieckiej pozycji eksportowej.

„Nie pozwól, by Covid-19 udaremniał raportowanie ASF”.
Po drugiej stronie granicy polsko-niemieckiej sytuacja jest uważnie obserwowana. Prof. Thomas Mettenleiter jest prezesem weterynaryjnego Instytutu Friedricha Loefflera w Niemczech. W artykule w niemieckim tytule rolniczym „Top Agrar” ostrzegł, że Covid-19 nie powinien ingerować w walkę z ASF. Powiedział: „ASF jest chorobą zwierząt podlegającą obowiązkowi zgłoszenia, którą należy szybko zwalczać wszystkimi niezbędnymi środkami, jeśli występuje ona w Niemczech, niezależnie od obecnej pandemii SARS-CoV-2”.
Prof. Mettenleiter określił ryzyko wprowadzenia ASF jako niezmniejszone i zaapelował do właścicieli zwierząt o ścisłe przestrzeganie niemieckiego prawa dotyczącego higieny świń. Szybkie rozpoznanie i konsekwentną reakcję, uważa za kluczowe. W rezultacie dochodzenie i zgłaszanie martwych dzików musiałoby być kontynuowane z priorytetem. W tej chwili niektóre lasy zostały zamknięte z powodu Covid-19, co utrudnia pasywny nadzór.
Surowe środki zapobiegania ASF w Saksonii.
Niemiecki kraj związkowy Saksonia jest 1 z 2 państw bezpośrednio sąsiadujących z Polską, a w kontekście ASF ostatnio zintensyfikował działania na rzecz myśliwych, pisze Top Agrar.
Myśliwi muszą zgłosić każdego dzika, który został znaleziony martwy jak i każdego, który został zabity, podając miejsce, w którym zostało znalezione lub zastrzelone w odpowiednim lokalnym biurze kontroli żywności i weterynarii w dzielnicach i niezależnych miastach.
Myśliwi muszą współpracować przy wdrażaniu tych środków w zakresie, w jakim jest to możliwe, w zakresie etykietowania, pobierania próbek do testów ASF oraz odzyskiwania i usuwania zwłok zgodnie z instrukcjami. Przyznaje się za to dodatek w wysokości 30 EUR za jednego osobnika.