Pigro News

ASF Niemcy: 10 pytań na temat tego, co dalej?

  2020-09-15 11:49:42

  zagraniczne

ASF Niemcy: 10 pytań na temat tego, co dalej?
ASF Niemcy: 10 pytań na temat tego, co dalej?
Dla wielu wykrycie ASF w Niemczech, nie mogło być szokiem ale przypadek ten wywołał dreszcz w przemyśle trzody chlewnej. Co się wydarzy, na co powinniśmy zwrócić uwagę i czego można się nauczyć? Odpowiadamy na 10 pytań dotyczących tej nowej sytuacji.
Władze niemieckie ledwo zdecydowały się na zbudowanie stałego ogrodzenia, aby powstrzymać dziki zarażone afrykańskim pomorem świń przed wejściem na ich terytorium z Polski, a okazuje się, że jest już za późno. Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w czwartek, 10 września, władze niemieckie potwierdziły obecność wirusa w „rozłożonej tuszy zakażonej samicy dzika”, znalezionej w gminie Schenkendöbern, w powiecie Spree-Neisse w Brandenburgii, około 6 km od granicy z Polską.
 
1. Zacznijmy od optymizmu: czy to może być odosobnione odkrycie?
To nie jest do końca niemożliwe. Wirus został znaleziony w „prawie całkowicie rozłożonej tuszy” według Friedrich-Loeffler-Institut (FLI), niemieckiego laboratorium referencyjnego. To sugeruje, że wirus został już wprowadzony do Niemiec kilka tygodni temu, napisało laboratorium na swojej stronie internetowej. Dałoby to dużo czasu padlinożercom (w tym innym dzikom) na rozprzestrzenianie się lub zarażenie wirusem. Jednak, pomimo zwiększonej czujności w ostatnich miesiącach, nie znaleziono innych odkryć dotyczących wirusa. Ale to dopiero początek i bez wątpienia w ciągu najbliższych kilku dni poszukiwania w okolicy zostaną zintensyfikowane - być może wkrótce zostanie odkrytych więcej przypadków.
 
2. Czy jest prawdopodobne, że są inne zakażone dziki?
Jest to bardzo możliwe - w tym kontekście dobrze jest trochę zgłębić zachowanie dzików. Samice dzików zwykle żyją razem w grupach po około 3 lub 4 osobników, w tym prosięta; grupy znane są jako „sygnalizatory”. Logicznie rzecz biorąc, można by podejrzewać, że jeśli 1 samica dzika zostanie zarażona, więcej loch lub prosiąt mogłoby mieć duże szanse na to. 
 
3. Jak wirus dostał się do Niemiec?
To interesujące pytanie, na które nie można udzielić łatwej odpowiedzi. Infekcja „niemiecka” wystąpiła w odległości 30 km od najbliższego znanego miejsca znalezienia pozytywnego wyniku dzika w Polsce. To stosunkowo duża odległość, na jaką wirus może wykonać „naturalny” skok, biorąc pod uwagę, że większość ognisk występuje stosunkowo blisko siebie. FLI wskazał w swojej analizie na migrującego dzika. Samce dzików znane są z samotnego wędrowania na znaczne odległości - a była to tusza samicy. Czy ptaki mogły odgrywać rolę jako mechaniczne wektory? FLI nie wyklucza również roli ludzi, którzy mogli wyrzucić skażoną wieprzowinę.
 
4. Jak zareagują kraje spoza UE?
Czterech głównych międzynarodowych partnerów na razie zareagowało zamykaniem granic dla niemieckiej wieprzowiny: Chiny, Korea Południowa, Japonia i Argentyna - i najprawdopodobniej nastąpi ich więcej. Eksport wieprzowiny do tych krajów wymaga oświadczenia, że ​​Niemcy są wolne od ASF i nie może być teraz dostarczone. Podsumowując, jest to ciężki cios dla niemieckiego przemysłu trzody chlewnej - ponieważ wieprzowina w Azji jest również bardzo poszukiwana z powodu ASF; doprowadziło to do rekordowo wysokich cen trzody chlewnej w 2019 r. Według agencji informacyjnej Reuters, Niemcy były do ​​tej pory trzecim największym dostawcą wieprzowiny w Chinach, pokrywając 14% importu, czyli 1 miliard euro rocznie. Władze niemieckie prowadzą rozmowy z Chińczykami na temat przyjęcia podejścia regionalizacyjnego, podobnego do krajów UE. Korea Południowa, drugi co do wielkości nabywca niemieckiej wieprzowiny spoza UE, jako pierwszy kraj ogłosił zamknięcie rynków dla niemieckiej wieprzowiny. Pośrednio potęgi wieprzowe w Danii i Holandii również odczują efekt domina, wysyłając wiele prosiąt na hodowlę do Niemiec.
 
5. Jaki będzie wpływ na ceny świń w Niemczech?
Spadają, widząc, że rynki eksportowe zanikają w najbliższej przyszłości, powodując zakłócenia w podaży i popycie. W Niemczech dzieje się teraz coś podobnego - w zeszły piątek odnotowano już spadek cen świń w Niemczech, ponieważ ceny wieprzowiny na wagę ubojową spadły o 13,6% do 1,27 € / kg po pojawieniu się wiadomości, podała agencja prasowa Reuters. W Belgii w 2018 roku ceny spadły w ciągu kilku tygodni z 1,36 euro do 1,09 euro masy własnej.
 
6. Jak zareagują inne kraje UE?
Spokojnie. W Unii Europejskiej sytuacja jest znana - to dzik, nie ma świni domowej, uzgodniono system regionalizacji. W UE wszyscy przyznają, że główne niemieckie kraje produkujące świnie, takie jak Dolna Saksonia czy Północna Nadrenia-Westfalia, znajdują się setki kilometrów od tego jednego znaleziska, a wybuch epidemii u dzików to coś innego niż wybuch epidemii u świń domowych. W związku z tym ognisko nie ma wpływu na wysyłki wewnątrz UE. Ciekawe w tym kontekście jest np. zobaczyć, jak zareagowała Dania. Kraj ten, głównie wysyłający warchlaki do Niemiec, ma ścisły system bezpieczeństwa biologicznego do mycia pustych ciężarówek po powrocie do kraju. W wyniku znaleziska część wschodnich Niemiec została ostatnio pokolorowana na „czarną”. Pociąga to za sobą dodatkowe, bardziej rygorystyczne procedury, tj. kwarantannę i brak bezpośrednich wizyt w gospodarstwach.
 
7. Kto odniesie korzyści z zakazów handlu międzynarodowego?
Inne kraje eksportujące najprawdopodobniej wkroczą, aby wypełnić tę lukę. W Europie, gwiazda hiszpańskiego przemysłu trzody chlewnej szybko rośnie w ciągu ostatnich kilku lat, wyprzedzając Niemcy jako kraj nr 1 w produkcji trzody chlewnej. Ponadto Stany Zjednoczone i Brazylia z chęcią zwiększą eksport wieprzowiny.
 
8. Co wybuch epidemii mówi o szybkości rozprzestrzeniania się?
Pierwszy wybuch ASF u dzików w Polsce miał miejsce w pobliżu miasta Szdziałowo na północnym wschodzie Polski 13 lutego 2014 r. Wirusowi zajęło 6,5 roku przebycie Polski i dotarcie do Niemiec - w linii prostej odległość do Schenkendöbern we wschodnich Niemczech gmina jest 625 km. Wiemy, że ruch wirusa w kierunku zachodnim nie przebiegał stopniowo, niektórzy ludzie musieli mu ,,bardzo pomóc", aby wirus pojawiłsię w zachodniej Polsce pod koniec 2019 r. Niemniej jednak możemy teraz stwierdzić, że wirus przeszedł przez Polskę ze średnią prędkością 100 km / rok.
 
9. Jak można kontrolować epidemię?
Republika Czeska pokazała, że możliwe jest ograniczenie wybuchów ASF u dzików dzięki przyzwoitej i dobrze przemyślanej strategii, która wymaga koordynacji, finansowania i całkowitej przejrzystości, w tym ogrodzenia i inteligentnego polowania. Republika Czeska została ponownie uznana za wolną od ASF na początku 2019 r. Belgia poszła za przykładem Czech; kraj ten ma nadzieję odzyskać status „wolnego od ASF” tej jesieni. W obu krajach nigdy nie miało to wpływu na stado świń domowych.
 
10. Jak długo to wszystko zajmie?
Aby ponownie uzyskać status „wolnego od ASF”, kraje muszą udowodnić, że wirus zniknął z populacji dzików na co najmniej 12 miesięcy. Będzie to całkowicie zależało od tego, jak dobrze Niemcy zdołają utrzymać pod kontrolą sytuację dzików. Jak dotąd rekord został ustanowiony przez Czechy, gdzie powrót na właściwe tory zajęło nieco ponad 1,5 roku. Pierwsze ognisko odnotowano w czerwcu 2017 r., A ostatnie pozytywne tusze znaleziono w kwietniu 2018 r.