Pigro News

ASF Niemcy: Wirus dociera na północ- łącznie 38 przypadków

  2020-09-30 12:55:02

  zagraniczne

ASF Niemcy: Wirus dociera na północ- łącznie 38 przypadków
ASF Niemcy: Wirus dociera na północ- łącznie 38 przypadków
Afrykański pomór świń w Niemczech nie ogranicza się do jednej lokalizacji. Władze niemieckie poinformowały o zastrzeleniu zarażonego dzika 80 km na północ od pierwszej serii ognisk.
Nowy przypadek odkryto w pobliżu wioski Bleyen, w powiecie Märkisch-Oderland, około 80 km na północ od znanej już strefy infekcji. Do tej pory było to 36 zakażonych dzików, z których 28 stwierdzono w powiecie Odra-Sprewa, a 9 w powiecie Sprewa-Nysa.
Oprócz nowego przypadku „północnego” niemieckie Ministerstwo Rolnictwa (BMEL) zgłosiło również inne miejsce znalezienia w znanej strefie rdzeniowej, zwiększając liczbę niemieckich przypadków do 38.
Niezwykła lokalizacja ASF u dzików
Lokalizacja sprawy w Märkisch-Oderland jest niezwykła. Nie ma żadnych znanych doniesień o zakażeniu dzików po drugiej stronie granicy w Polsce na tej szerokości geograficznej. W pewnym stopniu tak było również w poprzednim przypadku, ponieważ nawet tam najbliższe znane ogniska w Polsce były oddalone o 30 km. W tamtym czasie skok na odległość 30 km mógł być wytłumaczony przez pokonującego ogromną odległość dzik lub padlinę pływającą na Odrze.
Granica między Polską a Niemcami przebiega z północy na południe i jest utworzona przez 2 rzeki. Na południu jest to rzeka Nysa, a na południe od Eisenhüttenstadt Nysa wpada do większej Odry, która następnie tworzy rzekę graniczną, aż do Morza Północnego. Pierwszą grupę dzików zakażonych ASF znaleziono dokładnie na tej samej szerokości geograficznej, co ujście obu rzek.
Elektroniczne ogrodzenia tymczasowe
Rzeki graniczne zostały wyposażone w elektroniczne ogrodzenia tymczasowe, aby zapobiec przedostawaniu się dzików. Krążą filmy, na których wydaje się, że dzik po krótkiej kąpieli w rzece przebiega przez nie. Niedawno władze niemieckie dały zielone światło dla budowy stałego ogrodzenia na granicy; na przykład w dzielnicy Odra-Sprewa budowa ma się rozpocząć na początku października.
Nowa sprawa wywołała alarm w niemieckich władzach ds. Świń.