Pigro News

Polski przemysł przetwórczy domaga się skuteczniejszej kontroli ASF

  2021-03-29 14:43:55

  krajowe

Polski przemysł przetwórczy domaga się skuteczniejszej kontroli ASF
Obecne środki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) nie idą wystarczająco daleko dla polskiego przemysłu przetwórczego i powiązanych sektorów gospodarki.
W liście do premiera Mateusza Morawieckiego Krajowe Zrzeszenie Producentów Trzody Chlewnej (POLPIG) oraz przedstawiciele krajowego przemysłu przetwórczego przypominają szefowi rządu, że choroba zwierząt jest poważnym zagrożeniem dla 166 tys. Właścicieli zwierząt i co najmniej 270 tys. Miejsc pracy w przetwórstwie mięsnym. . Jeśli chodzi o obecne wysiłki, brakuje im spójnego zestawu środków, które obejmowałyby bieżące działania prewencyjne i powstrzymujące działania różnych agencji, informuje Agra-Europe.
Sojusz branżowy proponuje powołanie „koordynatora ASP”, który będzie podlegał bezpośrednio premierowi i przejmie obowiązki wcześniej odpowiedzialnych ministerstw. Sygnatariusze listu mają nadzieję, że zaowocuje to lepszą koordynacją środków kontrolnych prowadzonych obecnie w kilku departamentach. Ponadto wymagane jest powołanie centralnego zespołu zarządzania kryzysowego, który ma być odpowiedzialny w szczególności za opracowanie i wdrożenie ogólnopolskiego skoordynowanego „planu działań kryzysowych”.
Zdaniem branży przetwórczej potrzebne są również dodatkowe środki finansowe na profilaktykę i zwalczanie chorób. Aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się ASF w populacji świń domowych, wymagane jest również zamknięcie wszystkich stanowisk, które nie są zgodne z oficjalnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa biologicznego lub w których trzymane są niezarejestrowane zwierzęta.
Mając na uwadze, że populacja dzików jest ważnym wektorem choroby, sojusz proponuje dalsze ograniczenie biurokratyzacji w zakresie „sanitarnych polowań” oraz zakup specjalnie wyszkolonych psów do poszukiwań padłych zwierzyny łownej. W przyszłości rolnicy powinni mieć również możliwość łapania i zabijania dzików.