Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /index.php on line 3
Pigro.pl - Sprzedaż – import: warchlaków, loszek z Danii, Holandii.


Pigro News

Afrykański pomór świń uderza w Niemcy: co to oznacza dla europejskiego sektora wieprzowiny?

  2020-09-15 11:49:03

  zagraniczne

Afrykański pomór świń uderza w Niemcy: co to oznacza dla europejskiego sektora wieprzowiny?
ASF stanowi rosnący problem w Polsce, gdzie rozprzestrzenił się w całym kraju od momentu wykrycia go w 2014 roku.
Niemiecki rząd federalny rozważał nawet zbudowanie ogrodzenia wzdłuż polskiej granicy, aby spróbować powstrzymać przenoszenie się choroby poprzez powstrzymanie dzików w Polsce. Ten plan, ujawnił Klöckner, nie przeszedł jeszcze przez parlament. Uwaga władz niemieckich skierowała się teraz na powstrzymywanie.
 
Afrykański pomór świń uderza w Niemcy: co to oznacza dla europejskiego sektora wieprzowiny?
ASF został potwierdzony w Niemczech, największym europejskim producencie wieprzowiny, zwiększając prawdopodobieństwo powszechnych zakłóceń na rynku i presji na spadek cen wieprzowiny. Dowiadujemy się, dlaczego.
Niemiecka minister rolnictwa Julia Klöckner potwierdziła, że ​​pierwszy w Niemczech przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) został wykryty u dzika znalezionego w Brandenburgii, niedaleko polskiej granicy. Przemawiając do dziennikarzy na konferencji prasowej, Klöckner ujawnił, że pozytywny wynik dla ASF pochodzi z testów przeprowadzonych przez Instytut Friedricha Loefflera. Ponieważ testy przeprowadzono na próbkach od już martwego zwierzęcia, istnieje możliwość fałszywie pozytywnego wyniku - co oznacza, że ​​dalsze testy są w toku. Niemniej jednak wygląda na to, że afrykański pomór świń pojawił się na niemieckiej ziemi. Dla wielu obserwatorów branży była to kwestia, kiedy, a nie czy, afrykański pomór świń dotrze do Niemiec.

Niemieckie Ministerstwo Rolnictwa ujawniło szereg środków mających na celu uniknięcie dalszych zakażeń i uruchomienie planu zarządzania kryzysowego. Wysiłki dotyczą głównie populacji dzikich zwierząt. Mamy nadzieję, że przerzedzenie populacji dzików i ubój zakażonych zwierząt powstrzyma rozwój choroby.
Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca powiedział, że reakcja władz i wczesne wykrycie dają powody do optymizmu, że niemieckie stado udomowionych świń będzie chronione przed zarażeniem.
„Identyfikacja zakażonych dzików w Niemczech jest dziś oczywiście źródłem niepokoju dla całego europejskiego sektora wieprzowiny. Niemniej jednak powinniśmy być spokojni. Niemcy udowodniły swoją zdolność do szybkiego reagowania i skutecznych działań, podczas gdy w regionie Brandenburgii produkcja trzody chlewnej jest niska ”- zauważa Pesonen.

Dążenie do uznania zasad „regionalizacji”
Obecnie nie ma lekarstwa ani szczepionki na ASF. FAO zauważa, że ​​śmiertelna choroba ma „wskaźnik śmiertelności do 100% przypadków” u zwierząt, które zachorują. Społeczno-ekonomiczne konsekwencje afrykańskiego pomoru świń mogą być oszałamiające.
Na przykład w Chinach, gdzie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich (MARA) potwierdziło swoją pierwszą epidemię ASF w sierpniu 2018 r., 165 ognisk wykrytych w 32 prowincjach i około 1193000 świń zutylizowano, ujawniają dane FAO. Według Rabobank, obecna epidemia ASF ma zmniejszyć produkcję wieprzowiny w Chinach o 25-35%. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, który rozpoczął w tym roku kampanię „#StopASF”, w strefach epidemii „masowy ubój” świń hodowlanych i dzików jest obecnie „jedynym skutecznym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby na sąsiednie regiony”.
ASF jest wysoce zaraźliwy. Może się rozprzestrzeniać poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi świniami, odchodami lub płynami ustrojowymi oraz pośredni kontakt z takimi przedmiotami, jak sprzęt, pojazdy lub osoby pracujące ze świniami. Może być również przenoszony na świnie przez zakażone mięso. Z tego powodu silne ograniczenia w handlu międzynarodowym są zwykle stosowane do krajów, w których wykryto ASF. Jak podkreślił niemiecki Klöckner, obecnie obawia się, że ważne rynki eksportowe, takie jak Chiny, mogą zamknąć swoje podwoje dla niemieckiej wieprzowiny - pomimo faktu, że choroba nie została wykryta u zwierząt hodowlanych w tym kraju. „Oczekiwanie to całkowity zakaz w Chinach” - powiedział FoodNavigator Rupert Claxton, dyrektor ds. Mięsa w firmie doradztwa strategicznego Gira. Japonia i Filipiny mogą pójść w ich ślady, podczas gdy Korea Południowa już od jutra wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z Niemiec.
Sektor wieprzowiny ma nadzieję, że „zasady regionalizacji” zostaną uznane przez te ważne rynki eksportowe za ważną strategię powstrzymywania. Spowodowałoby to wprowadzenie zakazów handlu mięsem wieprzowym z dotkniętego obszaru - bez wpływu na niemiecki przemysł jako całość.
Antonio Tavares, przewodniczący grupy roboczej Copa-Cogeca ds. Wieprzowiny, wezwał „partnerów biznesowych z UE” do „proporcjonalnej odpowiedzi na to ogłoszenie”. „Konieczne jest, aby uznali wszystkie zastosowane środki mające na celu powstrzymanie ASF i utrzymanie zaufania do sektora” - nalegał.
„Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki Komisji i państw członkowskich zmierzających do uznania zasad regionalizacji. W trudnym okresie dla europejskiego sektora wieprzowiny istotne jest, aby władze europejskie i krajowe podjęły skuteczne i szybkie działania w celu wsparcia tego sektora ”.
 
Wpływ na Europę: nadpodaż i obniżone ceny
Chiny nie ogłosiły jeszcze decyzji, a obserwatorzy branży sugerują, że tamtejsze organy regulacyjne - w obliczu perspektywy ograniczenia dostaw wieprzowiny - czekają na wyniki drugiej partii testów. Jeśli Chiny zdecydują się na wprowadzenie całkowitego zakazu dla niemieckiej wieprzowiny, miałoby to znaczące konsekwencje dla całego europejskiego rynku wieprzowiny, ujawnił Claxton. „[Skala wpływu] zależy od tego, co dalej zrobią Chiny” - wyjaśnił ekspert sektora mięsnego. Jeśli niemieccy producenci stracą dostęp do chińskiego rynku, europejski rynek zostanie zalany niemiecką wieprzowiną. W tym przypadku Claxton spodziewałby się „w wyniku tego gwałtownego spadku cen wieprzowiny w UE”. I chociaż niedobór dostaw może okazać się bodźcem dla eksporterów, którzy zachowują dostęp do kraju - w szczególności USA, Kanady i Brazylii - dla europejskich producentów będzie to niewielki komfort. „Inni producenci unijni mogą mieć mniejszą konkurencję w eksporcie, ale jest to niewielka część ich działalności. Rynek UE jest ważniejszy ”. Claxton nie wierzy, że pomór świń rozprzestrzeni się na całym kontynencie w sposób, jaki obserwuje się w Chinach, gdzie dotarł do populacji udomowionych świń. Zasugerował, że w Europie problem prawdopodobnie pozostanie w dużej mierze ograniczony do dzików. „Większość europejskiego stada jest hodowana w pomieszczeniach zamkniętych. Wielka Brytania jest dość niezwykła w swoim dużym stadzie na wolnym powietrzu. Ostrzegł, że dalsze rozprzestrzenianie się jest prawdopodobne, z możliwością przeniesienia się choroby na zachód, przez Niemcy, do Austrii, do Holandii, Belgii i ostatecznie do Francji.
 
ASF Germany - Jedna świnia wywraca światu do góry nogami
W piątek wiadomość o dodatnim ASF obniżyła cenę wieprzowiny w Niemczech z 1,47 euro / kg do 1,27 euro / kg (-13,6%) lub spadek o około 22 dolary za sztukę.
W Stanach Zjednoczonych kontrakty terminowe na Lean Hog ​​od czwartku do piątku podskoczyły aż o 13 USD na głowę.
Niemcy wyeksportowały do ​​Chin 1,2 miliarda dolarów w zeszłym roku były największym dostawcą wieprzowiny do Chin. Istotnymi rynkami były również Korea i Japonia. Teraz te kraje będą musiały znaleźć wieprzowinę gdzie indziej lub obejść się bez. Oczywistymi krajami, które skorzystają na zakazie importu, będą Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia i Hiszpania, ponieważ są to jedyne kraje, które mają znaczną podaż wieprzowiny, która może przenieść się do krajów azjatyckich.
Niemcy, które są częścią Unii Europejskiej, będą mogły nadal przemieszczać wieprzowinę do innych krajów UE poza strefą restrykcyjną ASF (nie tak duży obszar). To prawdopodobnie obniży ceny wieprzowiny w innych częściach Europy, ponieważ wątpimy, że inne kraje UE mogą zwiększyć eksport spoza UE, aby zrównoważyć zalew wieprzowiny, który Niemcy wprowadzą na rynek UE. W Stanach Zjednoczonych rynek, który już zaczynał dostrzegać pierwsze miejsce wśród dostawców mniejszych świń w związku z likwidacją stada loch, będzie teraz zwiększał dynamikę rynku dzięki zwiększonemu popytowi eksportowemu.
Szkoda, że ​​działamy w branży, w której wydaje się, że czyjeś przeciwności są szansą dla innych. Europa (Niemcy) skorzystała na kwestiach politycznych między Chinami a USA, które ograniczyły import chińskiej wieprzowiny z USA. UE (Niemcy) rozwinęła chiński biznes. Jedną z opcji w Chinach jest kupowanie większej ilości wieprzowiny z USA. Jest to również powód, dla którego jako branża musimy uważać na biznes oparty na eksporcie. Jedna świnia, rynek znika?
Należy włożyć więcej wysiłku w rosnący popyt krajowy i konsumpcję. Zbyt wiele wydarzeń związanych z wieprzowiną, dotyczy wielu rzeczy, ale niewiele, jeśli w ogóle, mówi się o tym, jak rozwijać rynek krajowy. Eksport jest jak niebezpieczny opiat.
Spodziewamy się, że wielu niemieckich hodowców wieprzowiny żałowałoby, że ktokolwiek znalazł tę jedną martwą świnię, po prostu wykopał, zakopał i zamknął. To świnia o wartości 1,2 miliarda dolarów. Najgorszą finansową częścią ASF będzie zamknięcie eksportu. To szaleństwo, że przemysł może zostać zniszczony przez zasady, które zostały ustanowione sześćdziesiąt lat temu, bez uwzględnienia implikacji dla obecnych realiów branżowych.
Gdyby ASF kiedykolwiek dotarł do USA lub Kanady, cały eksport by się zatrzymał. To może być jedna świnia? Straciłoby się miliardy, a wielu producentów zbankrutowało.
19 sierpnia na konferencji NPIC jeden z ekonomistów zasugerował, że ceny wieprzowiny mają niewielki wzrost w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przewidywano, że w 2021 roku będziemy mieli więcej świń niż w 2020 roku. Zasugerował również zabezpieczenie procentu przyszłych działań marketingowych.
Teraz, kiedy Niemcy są odcięte od Chin. Ważne jest, aby spojrzeć na niektóre wiadomości z rynku Chin. Ceny wieprzowiny są na niemal rekordowym poziomie, co odzwierciedla rzeczywistość znacznie niższej produkcji z powodu ASF. Najnowszy zapas loch Ministerstwa Rolnictwa w Chinach wynosi 26,73 mln. W 2017 roku było to 44 miliony. Chiny są daleko od posiadania wystarczającej ilości krajowej wieprzowiny bez importu. Cena świń w 2017 roku wynosiła 14 RMB / kg (88 funtów) w zeszłym tygodniu 37 RMB / kg (2,46 dolara). Więcej wieprzowiny z USA trafi do Chin z powodu problemu niemieckiego.